Language Switcher

RJ Social Icons

Facebook Likebox Slider

×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: images/hpc_newsletter_current

حاجی عبدالعلی قبلاً ماین ساز مخالفین مسلح: فهمیدم که از جنگ جز بد بختی، فقر و وحشت چیز دیگری بدست نمی آید

img_ghor_successtory_hajiabdulali"تولک" یکی از ولسوالی‎های غربی ولایت غور است که ۱۹۰ کیلومتر با شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت فاصله دارد. این ولسوالی با ولسوالی‌های شهرک و ساغر ولایت غور و ولسوالی‎های چشت شریف، اوبه، پشتون زرغون و فارسی ولایت هرات، هم مرز است.
وضع امنیتی راه های عبور و مرور درین ولسوالی کاملاْ نامطمئن بود و آنگونه که سالانه تعداد زیادی ازهموطنان بیگناه ما، در سراسر کشور، توسط ماین های کنار جاده‎ جان‎های شیرین خویش را از دست می دهند، مردم ولایت غور، بخصوص اهالی بیگناه ولسوالی تولک نیز همیشه آماج خطر بوده اند.
حاجی عبدالعلی فرزند ملا سبحان، باشندۀ قریۀ جواجه مربوط ولسوالی تولک ولایت غور در کنار مخالفین مسلح، شغل خطر آفرین ساختن ماین‎های کنار جاده‎ را به عهده داشت و سالانه ۲۰۰ ماین‎ کنار جاده‎ و ضد پرسونل می‎ ساخت که با این وظیفۀ نفرت انگیز، در دلهای پیر، جوان، کودک، مرد و زن ترس و هراس را ایجاد و زنده گی مردم را تلخ و مصیبت بار ساخته بود.

وی پس از مدتها ساختن ماین، متوجه کار غیر اسلامی و ضد انسانی خود گردید و قاطعانه تصمیم گرفت که ازین کار توبه کند و بالاخره به تاریخ ۳۰ حوت ۱۳۹۳ از جنگ و برادر کشی دست کشیده، راه صلح را انتخاب کرد و به پروسۀ صلح پیوست. او اکنون در کنار فامیل و مردم خویش زنده گی آبرو مندانه‎ یی دارد.

بعد از این ‎که حاجی عبدالعلی راه صلح و زندگی مسالمت آمیز را انتخاب کرد و در کنار مردم و نیروهای امنیتی خود ایستاد، نه تنها نگرانی مردم ولسوالی تولک را از نگاه امنیتی و خطر ماین‎های کنار جاده‎ کاهش داد بلکه موصوف در بخش خنثی سازی ماین‎های کنار جاده با مردم و نیروهای امنیتی آنجا همکار گردید.
حاجی عبدالعلی در مورد خودش چنین می‎ گوید: من مدت هشت سال در کنار مخالفین مسلح بودم که از سال ۱۳۸۹ الی ۱۳۹۲ به حیث ولسوال نام نهاد ولسوالی تولک و بعدا به عنوان مسئول انتقالات و مسئول تخنیکی و ماین سازی مرا توظیف نموده بودند. طی این مدت در مناطق ولسوالی تولک، ولسوالی ساغر، بعضی از مناطق ولایت فراه و مناطق ولایت هرات ( شیندند، اوبه و چشت شریف و فارسی ) فعالیت‎های هراس افنگانه را انجام می ‎دادم. در نتیجه فهمیدیم که از جنگ جز بدبختی، مردم آزاری، فقر و ایجاد وحشت در میان مردم چیز دیگری بدست نمی آید. همان بود که راه صلح را انتخاب کردم و آمدم در کنار مردم و نیروهای امنیتی کشور خود، از این‎ که راه صلح و آرامی را در پیش گرفته ام خوشحال هستم.
گل علم قوماندان امنیۀ ولسوالی تولک ولایت غور در مورد عبدالعلی میگوید: حاجی عبدالعلی پس از پیوستنش به پروسۀ صلح با نیرو های امنیتی همکاری‎های زیادی نموده است؛ چنانکه تعداد زیادی از ماین های ضد پرسونل را در قریۀ جواجه خنثی و زنده گی مردم را از خطر انفجار نجات داده است.
او پنج فرزند دارد و می گوید: اکنون که فرزندانم بدون کدام ترس و هراس  و با روحیۀ آرام به مکتب می روند و درس میخوانند بسیار خوشحال هستم؛ زیرا به فضل خداوند لایزال حالا فرزندانم از بی سرنوشتی نجات یافته اند.
وی در اخیر صحبتش از مقامات مسئول میخواهد تا در قسمت تهیۀ آب آشامیدنی صحی برای  مردم قریۀ مربوطه اش توجه جدی نمایند.

خبرنامه جدید

سولې او پخلاینه

Peace Reconciliation Booklet Pashto Page 01

صلح و آشتی

Peace Reconciliation Booklet Dari Page 01