Language Switcher

RJ Social Icons

Facebook Likebox Slider

×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: images/hpc_newsletter_current

موفقیت پروسۀ صلح در ولایت بغلان: محمد طا هر؛ از مخالفت مسلح تا تحصیل در پوهنتون

img_baghlan_successstory_sonbula_10معمولاً مخالفین مسلح که به برنامۀ صلح، مصالحۀ ملی و بازگشت به زنده گی مسالمت آمیز  می پیوندند، پیوستن شان کاملاً آگاهانه و طبیعی است؛ زیرا آنان طی مدت زمانی که در وضعیت نا مناسب و وحشتناک قرار میگیرند به اشتباه خود پی میبرند و متوجه می شوند که از آغوش پر مهرخانواده و مردم خود دور مانده، در منجلاب بدبختی گرفتار اند.
  محمد طاهر ولد جلات خان مسکونۀ قریۀ جرخشک ولسوالی بغلان مرکزی یکتن از جوانان هموطن  ماست که مدتی در کنار مخالفین به فعالیت های دور از شأن و اعتبار خود علیه دولت مشغول بود که واقعیت های موجود را درک و به حقانیت صلح پی برد و پس از تماس با مسئولین کمیتۀ صلح و دارالانشای مشترک صلح ولایتی بغلان در جوزای سال ۱۳۹۱ با ۵ تن از افراد تحت فرمانش در آن  ولایت با پروسۀ صلح یکجا شد.

img_baghlan_successstory_sonbula_10_2محمد طاهر که قبل از پیوستنش به صفوف مخالفین، دورۀ لیسه را در بغلان به اتمام رسانیده بود علاقۀ فراوانی به ادامۀ تحصیلات عالی داشت. وی میگوید:
 چون زمینۀ تحصیلات عالی در ولایت بغلان مساعد بود پس از پیوستنم به پروسۀ صلح، به اثر تشویق و کمک کمیتۀ صلح ولایتی تصمیم گرفتم تا به تحصیلاتم ادامه دهم. پس از آن که شامل پروسۀ امتحانات کانکور گردیدم با سپری نمودن امتحان کانکور و اخذ نمرۀ اختصاصی پوهنتون ولایت بغلان، شامل دیپارتمنت کیمیا در پوهنځی تعلیم و تربیۀ آن پوهنتون شدم  و فعلاً مشغول ادامۀ تحصیل هستم.

این قوماندان قبلی مخالفین که بعد از پیوستنش با پروسۀ صلح، تحرک تازه یی در وجود خویش احساس مینماید در مورد این که با پروسۀ صلح یکجا شده و زمینۀ تحصیلات عالی نیز برایش مهیا گردیده است احساس خود را چنین بیان میدارد:
img_baghlan_successstory_sonbula_10_3از پیوستنم با پروسۀ صلح واقعاً خوشحال هستم و اینکه از برادر کشی نجات یافتم و دیگر عامل برهم زدن صلح و ثبات نیستم و مهمتر از همه اینکه زمینۀ تحصیل برایم مهیا شده است بی نهایت خرسند هستم.
شرایط تحصیلی ام قناعت بخش است، فعلاً درس های خود را با شور و شوق زیاد ادامه داده و تمام سهولت های درسی مانند کتابخانه، کمپیوتر، انترنیت وغیره را در اختیار دارم و امیدوار هستم که موفقانه فارغ التحصیل شوم و در آینده مصدر خدمت برای جامعه و مردم خود گردم.
او در رابطه به برنامۀ زندگی خویش بعد از فراغت از پوهنتون میگوید:
مصمم هستم که بعداز فراغت از دورۀ لیسانس به یاری خداوند و همکاری کمیتۀ صلح ولایتی بغلان بتوانم شامل دورۀ ماستری گردم و آنرا نیز به پایان برسانم. ازکمیتۀ صلح ولایتی میخواهم که مرا درین راستا همکاری کند تا بتوانم دورۀ ماستری خود را هم موفقانه به پایان برسانم.
img_baghlan_successstory_sonbula_10_4این قوماندان پیشین مخالفین و محصل فعلی پوهنتون در مورد زنده گی شهروندی خود بعد از پیوستنش به پروسۀ صلح چنین ابراز نظر میکند:
محصل بودنم نشان دهنده آنست که من از زنده گی شهروندی خوبی برخوردار هستم. اکثر اوقات خود را در یک محیط اکادمیک سپری میکنم و همواره در حال آموزش هستم. با تمام اساتید و همصنفی هایم روابط خوبی دارم و از این بابت احساس رضایت میکنم.
او در پیامش برای کسانیکه هنوزهم در مخالفت با دولت قرار دارند میگوید:
من از آنان میخواهم تا صلح را بر جنگ ترجیح داده، از برادر کشی دست بردارند؛ زیرا جنگ جز ویرانی و تباهی چیز دیگری در پی نخواهد داشت. آنهایی که طرفدار جنگ هستند باید بدانند که در شرایط جنگی فرزندان شان از تعلیم و تربیه محروم خواهند ماند، فامیل های شان از هیچ نوع تسهیلات زندگی برخوردار نخواهند بود. از آنها میخواهم که به حقانیت صلح پی برده دیگر عامل جنگ و نا امنی نباشند، بیشتر از این باعث بی سرنوشت شدن و مهاجرت هموطنان ما در کشورهای بیگانه نشوند و این حقیقت را درک کنند که جنگ هیچ وقت راه حل نبوده و ازین راه هیچگاه به هدف نخواهند رسید.

خبرنامه جدید

سولې او پخلاینه

Peace Reconciliation Booklet Pashto Page 01

صلح و آشتی

Peace Reconciliation Booklet Dari Page 01