Language Switcher

RJ Social Icons

Facebook Likebox Slider

×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: images/hpc_newsletter_current

هیئت شورای عالی صلح با سران جمهوری اسلامی پاکستان روی موضوعات صلح و ثبات منطقوی صحبت نمود

HPCLogoشورای عالی صلح

دارالانشاء


اعلامیه مطبوعاتی

تاریخ: ۲۰ جدی ۱۳۸۹
شماره مسلسل:۷

بسم الله الرحمن الرحیم


کابل- افغانستان:بتاریخ ۱۴ جدی سال روان  هیئت عالیرتبه سیزده نفری شورای عالی صلح به رهبری فضیلتماب پروفیسور برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح و رئیس جمهور اسبق افغانستان برای چهار روز به جمهوری اسلامی پاکستان سفر نمود و با مقامات بلند رتبه جمهوری اسلامی پاکستان،  رهبران سیاسي و مذهبی آن کشور پیرامون همکاری های دو جانبه برای صلح و ثباتو بهبود روابط بین دو کشور، ملاقات های رسمی و غیر رسمی را انجام داد.
این دیدار ها دریک فضای دوستانه و مملو از اخلاص دو جانبه صورت گرفته و هردوطرف توافق نظر داشتند که بدون همکاری نزدیک هردو کشور امنیت و ثبات دایمی در منطقه تآمین نخواهد شد و اساس این روابط فیمابین افغانستان و پاکستان باید مبتنی بر اصول احترام متقابل به حاکمیت ملی، عدم مداخله در امور داخلی ، حسن همجواری و همکاری دو جانبه استوار باشد.
در این سفر هیئت شورای عالی صلح با رئیس جمهور جلالتماب محمد آصف علی زرداری، صدر اعظم سید یوسف رضا گیلانی و تعداد از اعضای کابینه ، لوی درستیز قوی مسلح جنرال پرویز اشفاق کیانی، هیئت رهبری وزارت خارجه ، رهبر حزب جماعت اسلامی قاضی حسین احمد، رهبر حزب جمیعت علمای اسلام مولانا سمیع الحق، والی ایالت خیبر پشتونخوا ویس احمد غنی، وزیر کشور در امور خارجه نواب زاده ملک احمد خان، رهبر حزب مسلم لیگ(ن) نواز شریف،رهبر حزب عوامی نشنل پارټی اسفندیار ولی خان ووزیر داخله اسبق پاکستان آفتاب احمد خان شیرپاو ملاقات نمودند. در ملاقات های رسمی هر دو جانب تاکید کردند روابط دوستانه مبتنی بر ایجاد فضای اعتماد و همکاری همه جانبه در تمام عرصه ها بخصوی در رسیدن به صلح و ثبات دائمی در هر دو کشور مهم است.
در صحبت های هیئت شورای عالی صلح با مقامات بلند رتبه جمهوری اسلامی پاکستان دو طرف توافق نمودند تا به تعقیب فیصله های قبلی که در جرگه امن منطقوی و جرگه گی منعقده اسلام آباد صورت گرفته بود  یک کمیته کاری مشترک را برای حمایت از پروسه صلح و بهبود همکاری دو جانبه ایجاد نمایند . همچنان در ملاقات های خویش هیئت شورای عالی صلح از موضوع زندانیان افغان که در پاکستان در توقیف قرار دارند نیز صحبت کرد تا آنها را به دولت جمهوری اسلامی افغانستان بسپارند و در مورد شان توجه صورت گیرد.
در مورد رشد و انکشاف اقتصادی منطقه، دو طرف امضای توافقنامه اخیر ترانزیت و تجارت بین افغانستان و پاکستان و همچنان امضای قرارداد پایپ لاین گاز بین ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان را گامی نهایت مهم برای صلح و ثبات منطقه دانست و خواستار توسعه همچو پروژه های انکشافی گردید.
رئیس شورای عالی صلح در ملاقات های رسمی خویش با سران جمهوری اسلامی پاکستان ضمن قدر دانی از مهمانوازی مردم پاکستان از مهاجرین افغان در دوران جهاد یاد آور گردید که دو کشور علایق نزدیک دینی و فرهنگی دارند. رئیس شورای عالی صلح  اظهار داشتند که ،" صلح و ثبات پایدار در افغانستان به مثابه صلح و ثبات منطقه و جهان است. کشور های منطقه باید در راستای  امنیت و ثبات منطقوی با هم همکاری نزدیک داشته باشند.".  رئیس شورای عالی صلح همچنان گفت:" دولت و مردم افغانستان نمیخواهند که حوادث دهه نود در کشور ما تکرار گردد ، و این بار اشتباهی صورت نخواهد گرفت.". ایشان افزودند که دولت جمهوری اسلامی افغانستان پلان مشخصی را برای تقویه نهاد های ملی امنیتی و ملکی خود دارد و پروسه صلح باید با رعایت از چارچوب قانون اساسی کشور صورت گیرد تا زمینه برای اشتراک همه افغانها در سرنوشت سیاسی کشور مساعد گردد.
با استفاده از فرصت هيئت شورای عالی صلح با نماینده گان مهاجرین در پاکستان نیز دیدار نمود. بعد از سمع پیشنهادات مهاجرین هیئت شورای عالی صلح از مقامات پاکستانی خواستار همکاری جهت حل مشکلات مهاجرین افغانستان مقیم پاکستان گردید و یکبار دیگر از همکاری شان در ارتباط به مهاجرین افغان تشکر نموده و اظهار امیدواری نمودند که افغانها بتوانند هرچه زودتر با عزت به وطن خود عودت نمایند.
شورای عالی صلح بنابر سفارشات جرگه ملی مشورتی صلح  تأسیس گردیده است و هدف از ایجاد آن تأمین صلح عادلانه و ثبات دائمی در  کشور است. جلالتماب حامدکرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان تآمین صلح وامنیت در کشور راازجمله اهداف عمده دولت اعلان نموده است. پروسه صلح و مصالحه ملی در کشور یک پروسه بین الافغانی میباشد و تحت رهبری افغانها عملی میگردد. شورای عالی صلح یقین دارد که تمام دوستان بین المللی و کشور های همسایه و منطقه طرفدار امنیت و ثبات در افغانستان می باشند .چون این  پروسه با شفافیت کامل به پیش برده می شود بنآ پروسه صلح به هیچ وجه مایه تشویش دوستان بین المللی و سایر کشور های منطقه نخواهد بود و حمایت از این پروسه در حقیقت کامیابی پروسه انتقال مسولیت ها به جانب افغانستان می باشد.
شورای عالی صلح از تمام مخالفین مسلح میخواهد که باپروسه صلح یکجا شوندو در باز سازی کشور نقش خود را ایفا نموده تا به مشکلات فعلی کشور  نقطه پایان گذاشته شود.

خبرنامه جدید

سولې او پخلاینه

Peace Reconciliation Booklet Pashto Page 01

صلح و آشتی

Peace Reconciliation Booklet Dari Page 01