نخستین پیام شورای عالی صلح

به اشتراک بگذارید
بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّمَا ٱلۡمُؤۡمِنُونَ إِخۡوَةٌ۬ فَأَصۡلِحُواْ بَيۡنَ أَخَوَيۡكُمۡ‌(سورة الحجرات ۱۰)
(  تر جمه : هر آئینه مؤمنان با هم  برادر اند پس  شما در بین برادران  خود صلح نما ئید)

نخستین پیام شورای عالی صلح

صلح مبرم ترین و اساسی ترین ضرورت و عالی ترین مرام یک جامعه است، بخصوص در جامعه ای مانند افغانستان که چندین دهه متمادی متحمل کشمکش ها و جنگهاى ویرانگر و تباهکن شده است. در شرایط کنونى نیاز به صلح بعنوان یک خواست انسانی و دینی براى ثبات و استحکام دایمى کشور امر غیر قابل انکار بوده بلکه تحقق و دستیابى به آن حیاتی و واجبى میباشد. دین مبین اسلام مسلمانان  را به اخوت وبرادری امر نموده است. دین مقدس اسلام که پیام آور صلح به تمامى بشریت است، همواره از پیروان خود میخواهد تا خواسته های سیاسی و اجتماعی شان را در چوکات و حدود تعین شده طورى مطرح نمایند، که نظام اجتماعى جامعه را مختل نسازد.

به تاسی از ارشادات دین مبین اسلام و خواست های انسانی  مردم افغانستان، شورای عالی صلح متعهد است تا در راستای آوردن صلح پایدار به کشور عزیز مان افغانستان تلاش های خود را سرعت بخشد. این شورا تمام پلان های کاری خود را در پرتو تصامیم جرگه ملی مشورتی صلح ترتیب و در مطابقت به آن تلاش خواهد نمود تا راه گفتگو با برادران ناراض را باز نماید. همچنان شورای عالی صلح از تمام کشور هاو سازمانهای بین المللی ذیدخل در قضیه افغانستان بصورت جدی میخواهد تا در راستای عملی نمودن سفارشات جرگه ملی مشورتی صلح با ما همکاری عملی نموده و مسوولیت خویش را درین زمینه بطور احسن ادا نمایند.

شورای عالی صلح عمیقاً درک می نماید که مردم افغانستان طی بیش از سی سال گذشته رنجها و آلام فراوان دیده، که اسباب و دلایل این رنج ها نیز روشن است. امروز نیز هموطنان بیگناه ما به سبب خشونت هاى مسلحانه، موجودیت سلاح هاى گوناگون، مواد منفجره و استفاده از تفنگ جانهاى عزیزشان را از دست میدهند.
ما اعضای شورای عالی صلح از صبر، برده بارى و فداکاری های ملت مسلمان خود ستایش مینمائیم و از بارگاه خداوند متعال تمنا داریم تا در مقابل این همه قربانی ها صلح پایدار و عادلانه نصیب مردم ما گردد.
شورای عالی صلح از تمام جوانب و جناحهاى درگیر به جدیت میخواهد تا با  کنار گذاشتن اختلافات از تشدد و استفاده از زور و اسلحه دست بکشند و با میانجگری شورای عالی صلح در جستجوی راههای مسالمت آمیز برای حل مشکلات کشور وارد گفتگو شوند.
این شورا از دولت و مخالفین مسلح آن میخواهد تا با پروسه صلح کمک همه جانبه نموده و از ابتکارات این شورا حمایت نمایند.

شورای عالی صلح از تلاش های دولت افغانستان و جامعه جهانی که در نتیجه آن حاکمیت ملی احیا و مسوولیت امور امنیتی به ارگانهای  ملی امنیتی کشور انتقال و سپرده خواهد شد و به تدریج زمینه برای خروج نیروهای بین المللی مساعد خواهد گردید، قدردانی می نماید.امیدوار هستیم این تلاشها طوری تنظیم گردد که سبب ایجاد بحران تازه در کشور نگردد بلکه در ایجاد یک افغانستان متحد و متکی به خود و با امن، کمک نماید و صلح و ثبات دایمی در کشور تامین گردد.

به همین ترتیب شورای عالی صلح از قوت های بین المللی موجود در افغانستان و در مجموع از جامعه جهانی میخواهد تا تعهدات خویش را در راستای تحقق صلح عملی نموده از ابتکارات این شورا در راه صلح حمایت نماید و نیز به خواسته های انسانی مردم افغانستان درین مورد جواب مثبت بدهند. قابل ذکراست که جامعه جهانی حمایت خود را از پروسه صلح در افغانستان در کنفرانس کابل اعلان نمود ازینرو شورای عالی صلح انتظار دارد تا حمایت ایشان را در عمل مشاهده نماید.

ملت مسلمان افغانستان میخواهد تا برای اعاده و استحکام صلح، حمایت برادران مسلمان خود را در کشور های اسلامی بدست بیاورد. این وجیبه دینی جهان اسلام است که به خواست مردم افغانستان لبیک گویند. شورای عالی صلح از جهان اسلام و بخصوص کنفرانس اسلامی و خادم الحرمین الشریفین (پادشاه عربستان سعودی) تمنا دارد تا از روی مسوولیت اسلامی خویش مردم متدین افغانستان را در نیل به صلح حمایت نموده از نفوذ معنوی خویش استفاده و جوانب ذیدخل را به ترک خشونت تشویق تا راه مذاکره را در پیش گیرند و مردم مسلمان افغانستان بیشترازاین در شعله های آتش نسوزند.

ما از کشور های همسایه بالخصوص همسایه های مسلمان خود میخواهیم تا با درنظر داشت مشترکات دینی و فرهنگی، رول برجسته خود را در پروسه صلح افغانستان بازی نمایند. ما به این باور هستیم که اگر صلح در افغانستان باز نگردد، دامنه نا امنی ها به کشور های همسایه وسعت خواهد یافت که مثال های این نامنی ها همین اکنون آشکار است.

از دیدگاه شوراى عالى صلح، نقش سازمان ملل متحد در پروسه صلح افغانستان ضروری میباشد. سازمان ملل متحد در افغانستان ماموریت صلح را به پیش میبرد. ما از سازمان ملل متحد میخواهیم تا در راه رسیدن به صلح و ثبات نقش موثر و بارز خود را ایفا نماید. این سازمان باید به سطح جهانی تلاش بیشتر نماید تا حمایت وتعهدات بین المللی رابرای حمایت ازپروسه صلح در افغانستان تقویه نموده تا دامن خشونت از افغانستان برچیده شود.

افغانستان یک کشور اسلامی است و تمام مردم این کشور مسلمان اند. مردم افغانستان اعمالى را که اسلام نمی پسندد، تقبیح مینمایند. عده ئی تلاش دارند تا با اعمال خود اسلام را در جهان منحیث دین خشونت و جنګ معرفی نماید. در حالیکه اسلام دین صلح و اخوت می باشد وباید  از اعمالیکه باعث قتل و کشتار هموطنان مسلمان ما می گردد خود داری شود.

شورای عالی صلح از مخالفین مسلح افغانستان و رهبری آنها مصرانه میخواهد تا از خشونت دست کشیده و با پروسه صلح بپیوندند، شورای عالی صلح به خواست های مشروع آنها گوش فرا میدهد و با به وجود آوردن پروسه سالم سیاسی بین جوانب درگیر، فضای اعتماد و باور ملی را ایجاد خواهد نمود تا افغانها حاکمیت ملی خود را از راه عدم تشدد برقرار نمایند و به این ترتیب امید چندین ساله مردم ما برای رسیدن به صلح و امن پایدار برآورده شود .

و من الله التوفیق
شورای عالی صلح
۲۸/ میزان / ۱۳۸۹
کابل- افغانستان

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.