پیام شورای عالی صلح به مناسبت وفات فضیلتمآب پیر سید احمد گیلانی رئیس این شورا

به اشتراک بگذارید
بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله تعالی: کل نفس ذائقة الموت

فضیلتمآب پیر سید احمد گیلانی، شخصیت روحاني، مصلح، خیراندیش و یکی از رهبران جهاد و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، به اثر مریضی که عاید حال شان گردیده بود، روز شنبه، دوم دلو سال1395 هجری خورشیدی داعیۀ اجل را لبیک گفته و به رحمت حق پیوستند.
إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ
هیأت رهبری و اعضاي شورای عالی صلح این ضایعۀ بزرگ را به خانواده، پیروان و کافۀ ملت مسلمان کشور تسلیت گفته، از درگاه رب العزت برای ایشان جنت فردوس و به بازمانده گان شان صبر جمیل استدعا می نمایند.
مرحوم پیر سید احمد گیلانی، یکی از شخصیت های برازندۀ روحانی و جهادی در حیات سیاسی جهاد مردم افغانستان علیه تجاوز نظامی شوروی وقت بودند که با متشکل ساختن مخلصین، ارادتمندان، علماء، مشایخ کرام و شخصیت های ملی، تنظیم  محاذ ملی اسلامی افغانستان را بحیث یک حزب جهادی و سیاسی ایجاد و از نخستین لحظات اشغال کشور توسط بیگانه گان، دوشادوش مجاهدین افغانستان به جهاد پرداختند و تا پیروزی مجاهدین مبارزات خویش را طوری ادامه دادند که طرفدار بروز مخالفت ها و کشمکش ها و رویداد های غیر منتظره چه دوران جهاد و چه پس از پیروزی مجاهدین نبوده اند.
 ایشان طی دوران جهاد و هجرت، بنابر جایگاه و اعتباری که میان مجاهدین و رهبران جهاد داشتند، در سال ۱۹۸۸ میلادی بحیث  عضو شورای قیادی اتحاد احزاب جهادی و رئیس ستره محکمۀ حکومت مؤقت بر گزیده شدند.
این شخصیت ملی و روحانی کشور طی دوران حیات پر افتخار خویش، در سیر تحولات سیاسی کشور منجمله لویه جرگۀ قانون اساسی  1343دهۀ دموکراسی و همچنان لویه جرگۀ قانون اساسی 1382پس از سقوط طالبان و کنفرانس بن، بحیث یک سیاستمدار فعال و اعتدال پسند، به نفع صلح و ثبات در کشور همواره نقش برازنده یی را ایفا نموده اند.
شورای عالی صلح کمال افتخار خویش میداند که مرحوم پیرسید احمد گیلانی طی مدت زمانی که سمت ریاست این شورا را به عهده داشتند، با تلاش ها و خدمات بی شایبۀ خویش توانستند در مسیر اهداف و برنامه های شورای عالی صلح، گام های ارزشمندی را بردارند؛ چنانکه در نتیجۀ تلاش های جدی و پیگیر ایشان امضای توافقنامۀ صلح با حزب اسلامی افغانستان به رهبری محترم گلبدین حکمتیار و ایجاد تماسهای با حلقات دیگر مخالفین مسلح از بزرگترین دستاورد شورای عالی صلح محسوب میگردد، که کما کان با قوت و شدت از جانب شورای عالی صلح پیگیری خواهد شد.
 هیأت رهبری و اعضای شورای عالی صلح زحمات خسته گی ناپذیری را که مرحوم گیلانی تا آخرین لمحۀ حیات خویش بخاطر تحقق برنامه های صلح متحمل شدند، به دیدۀ قدر نگریسته، از خداوند متعال استدعا دارند تا به پاداش یک عمر جهاد مقدس ایشان در راه حراست از دین مبین اسلام و خدمات ارزندۀ موصوف در امر  تأمین صلح و  ثبات در کشور، بهشت برین نصیب شان گرداند. آمین یارب العالمین                                                         
 شورای عالی صلح

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.