پیام شورای عالی صلح به مناسبت حلول عید سعید اضحی

به اشتراک بگذارید

شورای عالی صلح حلول عید سعید اضحی، روز بندگی و بخشودگی، ایثار و فداکاری را به تمام مسلمانان جهان، به خصوص حجاج کرام بیت الله شریف و  مردم رنجدیدۀ افغانستان تبریک و تهنیت عرض میدارد و از خداوند متعال استدعا میکند تا طاعات و عبادات تمام مسلمانان جهان را مورد قبول درگاهش گرداند و به برکت این ماه خجسته برادری، صلح عادلانه و ثبات دائمی را نصیب مردم  افغانستان گرداند.

شورای عالی صلح

دارالانشأ


تاریخ: ۱۰ عقرب 1390

شماره : ۲۳

شورای عالی صلح حلول عید سعید اضحی، روز بندگی و بخشودگی، ایثار و فداکاری را به تمام مسلمانان جهان، به خصوص حجاج کرام بیت الله شریف و  مردم رنجدیدۀ افغانستان تبریک و تهنیت عرض میدارد و از خداوند متعال استدعا میکند تا طاعات و عبادات تمام مسلمانان جهان را مورد قبول درگاهش گرداند و به برکت این ماه خجسته برادری، صلح عادلانه و ثبات دائمی را نصیب مردم  افغانستان گرداند.

مردم مسلمان افغانستان عید سعید اضحی را در حالی تجلیل می نمایند که هنوز هم جنگ های تحمیلی از ملت مسلمان ما هر روز قربانی میگیرد، و خشونت در کشور ما زن، مرد، طفل، جوان و پیر کشور را مورد هدف قرار داده و زندگی را به کام مردم افغانستان تلخ  کرده است. شورای عالی صلح و مردم افغانستان، در حالیکه خاطرات شهید صلح پروفیسور برهان الدین ربانی را گرامی میدارد، متعهد است که راه استاد شهید را ادامه خواهد داد، و برای تأمین وحدت و همدلی بین مردم افغانستان و نجات کشور از اهریمن جنگ تحمیل شده، تلاش های همه جانبه را بخرج دهد.

طی سه دهۀ گذشته مردم افغانستان متحمل رنج ها و درد های فراوان گشتند، و امروز هم عده هستند که از مردم، برای مقاصد سیاسی شان، قربانی میگیرند و به دستور بیگانگان مردم مظلوم افغانستان را هدف قرار میدهند.  جامعۀ ما  نیز مانند سائر جوامع ضرورت دارد تا در صلح و امنیت زندگی کند، و به جای ادامه جنگ و خشونت به معیشت زندگی میلیون ها اطفال یتیم و مردم بی بضاعت برسد.

آیا منحیث یک مسلمان کسی  می تواند به خود اجازۀ کشتن مردم مسلمان را دهد و خون برادر مسلمان خود را  مباح  دانسته به خشونت دست بزند و خود وسیله برای اعاده اهداف شیطانی دیگران قرار گیرد؟

دولت افغانستان برای اعاده صلح و ثبات دائمی، از طریق مذاکره و مفاهمه، به تکرار اتمام حجت نموده است. حالا زمان آن رسیده است که کشور های همسایه از مداخله و دامن زدن به خشونت در افغانستان دست بردارند و بگذراند که افغانها درصلح و امنیت زنده گی کنند.

بر هیچ کس  پوشیده نیست که کشتن مسلمان و متوسل شدن به خشوت در اسلام جای ندارد، زیرا این اعمال ناشایسته  خلاف ارزش های دین مبین اسلام میباشد. شورای عالی صلح از مخالفین مسلح میخواهد تا به زودترین فرصت از تداوم جنگ و خشونت علیه مردم افغانستان دست بردارند و در مورد سرنوشت و زندگی مردم افغانستان احساس مسؤولیت نمایند.

با توجه به حالات امنیتی، اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی کشور، در این برهه از  زمان، شورای عالی صلح خواهان تلاش های وسیع طرف های ذیدخل در قضیه افغانستان میباشد تا به تمام نا بسامانی ها از راه مذاکره و مفاهمه خاتمه داده شود. 
شورای عالی صلح بارها بر این نکته تاکید کرده است  و  اکنون  نیز اعلام میدارد که صلح امر الهی است، و کسانی که خواهان ترک خشونت میباشند، و خواستار افغانستان سربلند، در صلح و صفا میباشند، شورای عالی صلح از آنها استقبال میکند. جریانات اخیر در کشور که باعث شهادت پروفیسور برهان الدین ربانی رئیس فقید شورای عالی صلح گردید، هیچگاه به معنی عقب نشینی پروسه صلح در کشور نیست، بلکه راهی  که شهید صلح در پیش گرفته بود، تا زمانی  ادامه خواهد داشت  که از  آن نتایج ملموس بدست آید.

کسانی که میخواهند برای پروسۀ صلح مشکلات بیافرینند باید بدانند که صلح آرزوی مردم افغانستان است، و مردم برای اعادۀ آن در کشور با عزم و اراده قوی مبارزه خواهند کرد. شورای عالی صلح از مخالفین به جدیت میخواهد که از تقابل با مردم  و مخالفت با خواست آنها، که همانا صلح است،  خوداری نمایند.

کسانی که خواهان صلح میباشند، و میخواهند که با برادران خود از راه مذاکره به پیش آیند، شورای عالی صلح به اراده آنها ارج میگذارد. ولی نمیتوان هدف تلاش های صلح و مذاکرات را کسانی قرار داد  که از خود آدرسی  ندارند . شورای عالی صلح بارها  تلاش نمود تا تماس های خود را با سران مخالفین برقرار نماید، ولی این تماس ها به نتایج مطلوب نرسید.  تا  زمانی که مخالفین آدرسی مشخصی نداشته باشند، شورای عالی صلح با افراد مذاکرات را انجام نخواهد داد. اگر رهبران مخالفین میخواهند که جزء جامعۀ افغانستان باشند برای آنها لازم است که هویت و استقلالیت سیاسی  خود را تثبیت نمایند و راه سازنده مذارکرات در پیش گیرند.

شورای عالی صلح به این باور است که سران مخالفین مسلح مورد حمایت بعضی از حلقات کشور همسایه  قرار دارند. شورای عالی صلح به این باور است که همکاری های صادقانه و جدی کشورهای منطقه جهت برقراری صلح در افغانستان از اهمیت خاص برخوردار است، بناءً شورای عالی صلح از پاکستان میخواهد که به وعده های خود عمل نماید و آنچه  را برای تحقیقات پیرامون شهادت استاد، رئیس شورای عالی صلح، وعده کردند در عمل ثابت کنند و عاملین آنرا به پنجه قانون بسپارند. 
با اغتنام از این فرصت شورای عالی صلح از برگزاری کنفرانس استانبول و بن استقبال مینماید، و آنرا برای ثبات سیاسی در منطقه، و همچنان تعهدات دراز مدت جامعه جهانی بخصوص کشور های منطقه برای رسیدن به صلح و ثبات دائمی در افغانستان و کشور های همجوار آن مهم میپندارد. همچنان شورای عالی صلح برگزاری لویه جرگه عنعنوی را، که در حقیقت ممثل اراده مردم افغانستان و بزرگترین مرجع تصمیم گیری در کشور میباشد، نیز استقبال نموده و از نماینده گان مردم افغانستان در لویه جرگه عنعنوی که عنقریب برگزار خواهد شد میخواهد که از این فرصت استثنایی استفاده اعظمی نمایند،  و خود را نسبت به ملت مسلمان افغانستان مسئول دانسته و تصامیمی اتخاذ نمایند که منجر به صلح دائمی، پیشرفت و ترقی مردم افغانستان گردد.
همچنان این شورا از جامعۀ جهانی در کنفرانس استانبول و بن میخواهد که به تعهدات دراز مدت خود در قبال مردم افغانستان ادامه بدهد، و برای اعاده صلح و امنیت در افغانستان از تلاش های جمهوری اسلامی افغانستان در تطبیق پروسه های صلح و انتقال مسؤولیت حمایت کنند
شورای عالی صلح یکبار دیگر  تمنیات نیک خود را به مناسبت حلول عید خجسته به مردم رنجدیده افغانستان ابراز داشته و این روز مبارک را فرصتی رجوع به خدواند (ج) منحیث بنده مؤمن او و تجدید تعهد برای اخوت اسلامی در افغانستان میداند. شورای عالی صلح امیدوار است که مردم متدین ما در ایام تجلیل از عید سعید  اضحی برای برقراری صلح وامنیت در کشور ومنطقه دعا نمایند.

و من الله التوفیق
شورای عالی صلح
۷/۸/۱۳۹۰

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.