نشست مشورتی صلح با نهاد های مدنی ولسوالی بلخ

به اشتراک بگذارید

جلسۀ مشورتی کمیتۀ صلح ولایتی بلخ با مسؤولین و فعالین نهاد های مدنی، جوانان و زنان ولسوالی بلخ ولایت بلخ در حالیکه اعضای کمیتۀ صلح ولسوالی بلخ نیز حضور داشتند روز ۷ سرطان در تالار هوتل وکیلزادۀ ولسوالی بلخ برگزار گردید.
جلسه که در آن حدود یکصد تن اشتراک کننده حضور داشتند با تلاوت ایاتی از کلام الله مجید توسط محترم قاری رحمت الله مدیر حج و اوقاف ولسوالی بلخ آغاز یافت.
بعداً گل باز ناصری ولسوال بلخ  در صحبت خود گفت که آمدن صلح در کشور آرزوی هر باشندۀ افغانستان است و همه به این باور اند که از بدبختی های جنگ رهایی خواهند یافت و باید ما در این مورد تصمیم گیرنده باشیم. وی علاوه نمود  طوریکه دیده میشود هردو جانب درگیراز جنگ خسته شده و حاضر به صلح اند؛ چنانکه آتش بس سه روزۀ عید سعید فطر این موضوع را ثابت ساخت. آقای ناصری تاکید ورزید که مردم باید بخاطررسیدن به صلح میان خانواده ها ، درقریه ها وشوراها  صدای خویش را بلند نموده و این پروسه را توسعه بخشند.  
 متعاقباً محترمه شهلا حدید عضو کمیتۀ صلح ولایتی بلخ و رئیس امور زنان آن ولایت  با اشاره به آتش بس سه روزه در ایام عید، خواهان تجدید این آتش بس از هر دو جناح شده افزود که امروزه نیم پیکر جامعه را زنان تشکیل میدهد و آنان تلاش میکنند تا در عمل گفته های شان را پیاده نمایند. زنان امروزه علاقه بیشتر در بلند کردن صدای رسای صلح در کشور دارند و از هیچ نوع همکاری و یاری رساندن درین جهت دریغ نمی ورزند.
بعدا محترمه شریفه نمایندۀ زنان ولسوالی بلخ در صحبت خود گفت که عدم موجودیت صلح در کشور شدیدا و مستقیماً به زنان صدمه وارد نموده، سبب عقب ماندن آنان میشود. اگر ما امروز صدای صلح خواهی خود را بلند نکنیم، فردا هرگز فرصت نخواهیم داشت تا صدای خود را بلند نماییم. از این فرصت که به ما داده شده باید به وجه احسن استفاده کنیم. صلح ارزوی هر فرد کشور بوده و تنها از طریق همدلی و هم پذیری میتوانیم به یک نتیجۀ مطلوب دست یابیم.
همچنان محترم  فضل احمد امیری یکی از فعالین جامعۀ مدنی ولایت بلخ و محترم نورالله فضلی یک تن از استادان در ولسوالی بلخ بالنوبه صحبت نموده ضمن حمایت از روند صلح افغانستان، آماده گی شان را برای رسانیدن صدای صلح به گوش مردم ابراز نمودند.
در اخیر محترم مولوی محمد عارف عضو کمیتۀ صلح ولایتی بلخ، ضمن تأکید بالای نکات مهم و اساسی صحبت های اشتراک کننده گان نشست، جلسه را با دعای خیر و فلاح کشور پایان بخشید.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.