متن بیانیۀ حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پیش از ادای نماز جنازه شهید استاد برهان الدین ربانی

به اشتراک بگذارید

حکومت مطابق مشوره های مردم با دشمن برخورد خواهد کرد
جمهوری اسلامی افغانستان لقب شهید صلح را به استاد اعطامی کند

ګرامی استاد برهان الدین رباني شهید شو.
ګرانو هیوادوالو! موږ نن دهغه شخصیت غم ژاړو چې د علم په میدان کې استاد او د جهاد او سولې او آشتي په میدان کې رهبر وو.
شهید استاد پروفیسور برهان الدین رباني د کابل پوهنتون او بیا د مصر په الازهر پوهنتون کې چې د اسلامي نړۍ تر ټولو ستر علمي مرکزدی د اسلامي علومو تخصصي زده کړې وکړې او د علامه سید جمال الدین افغان د بیدارونکو افکارو په الهام اخیستو سره د خپل هیواد د ځوانانو په روزنه او بیدارولو کې یې هڅې پیل کړې او هغوی یې د دین او وطن په وړاندې مبارزې ته تیار کړل. ده د افغان مسلمان ملت د جهاد د پیل کیدو سره د مبارزې میدان ته ورودانګل او د پردي تجاوز په وړاندې یې د مجاهدینو مشري پر غاړه واخیسته، د جهاد په سختو ورځو شپو کې د مبارزې په تودو سنګرونو کې پاتې شو، خو په عین وخت کې یې د سیاست ګنبد وساته او د سړې جګړې نه وروسته یې په سختو ورځو شپو کې د دې وطن دروند مسؤولیت په غاړه واخیست.
زموږ د معاصر تاریخ په هسکو ټیټوکې د استاد حضور او دده  حلیم او ستر شخصیت باعث شو چې دی د ملت د ټولو اقشارو په زړونو کې خاص ځاي ومومي او د ټولو اعتماد، ملي اعتماد جلب کړي او په دې توګه د هیواد د شرق څخه تر غرب پورې او بیا د شمال څخه تر جنوب پورې په یوستر ملي شخصیت بدل شي او په همدې توګه یې د افغانستان د ولس له خوا د ټولې خاورې په حد احترام وشي.
شهید استاد د اسلامي جمهوریت د تاسیس نه وروسته په سیاسي او اجتماعي صحنه کې د پخوا په شان حاضر او خدمتګار پاتې شو، د جنګ او مبارزې په سختیو او د انکشاف او بیارغوني په ورځو شپو کې یې هیڅکله خپل ملک او خپل ملت ته خدمت پرې نښود، علم، جهاد او وطن ته خدمت او د ټولو نه مهم دا چې دیني او انساني لوړو ارزښتونه د شهید استاد دوامدارو هلو ځلو د ده څخه یو بین المللي شخصیت جوړ کړ چې د افغانستان له پولو هغه خوا ټوله اسلامي نړۍ کې خلکو د یوستر انسان په توګه ورته د قدر او احترام په سترګه کتل او دده علمي او سیاسي حیثیت داسې وو چې د ده نه د ټولي اسلامي نړۍ یو معنوي سرمایه جوړه کړه.
هموطنان عزیز! با درنظرداشت همین جایګاه و منزلت بود که مسؤلیت شورای عالی صلح را به دوش گرفت، تا دراین مقطع تاریخی که سرزمین استاد شهید بیش از هر زمان دیگر نیازمند آرامی و آبادیست بتواند نقش مؤثر را در کاستن از درد و رنجی به عهده بگیرد که ملتش با آن دست به گریبان بود.
به همان گونه که استاد شهید بیرق رهبری جهاد و مبارزه را با پایمردی و موفقیت بر دوش کشیده بود، اینک می خواست پیام صلح او آشتی را به آن عده از فرزندان فریب خورده وطن که بازیچه دشمنان این خاک شده و دست به خرابی سرزمین خود زده اند پیشکش نماید.
او با شفقت و دلسوزی به حال آنان و خانواده های شان می خواست راهی را بگشاید که آنان به آغوش مردم خود باز گردند و به جای کمربستن به ویرانی آن در آبادانی آن سهم بگیرند.
استاد شهید با درک دشواری های مسوولیتی که به دوش گرفته بود و به تاسی به رهنمود های دین مقدس اسلام در زمینه گسترش صلح و آشتی مصمم بود که هیچ فرصتی را برای تحقق این هدف مقدس فرونگذارد و از هر ندایی که موجب تحقق صلح گردد به گرمی و شوق استقبال نماید.
کوردالانی که اقدام به شهادت استاد ربانی نمودند این روحیه دلسوزی و شفقت ایشان را وسیله ای دانستند که تا با مکرو غضب خود را به ایشان نزدیک بسازند و نشان بدهند که اگر دریک طرف این معر که بزرگ مردانی هستند که بی صبرانه برای آوردن صلح تلاش می کنند، در طرف دیگر آن کسانی قرار داردند که نه از اخلاق اسلامی نشانی دارند و نه از عرف جوانمردی چیزی آموخته اند و نه هم از عنعنات افغانی بویی به مشام شان خورده است. کسانی که به الفبای انسانیت که همانا نگهداشتن ادب مهمانی و نان و نمک است پابندی ندارند.
خون استاد شهید و دیگر قربانیان راه آزادی و عزت افغانستان ما را ملزم می سازد که تا رسیدن به صلح و امنیت جدو جهد خود را ادامه دهیم و ثابت کنیم که هرگاه ملتی تصمیم بگیرد تا سربلند باشد و برای نسل های آینده خود روزگار بهتری را رقم بزند با چنین جنایات بزدلانه و دشمنی های ناجوانمردانه راهش را رها نخواهد کرد و تسلیم بانیان شرارت و تباهی نخواهد شد و درعین زمانی که به تلاش های خود برای رسیدن به صلحی که آرزوی استاد گرامی شهید ما بود، ادامه می دهیم، مسوولیت خود می دانیم تا با آنانی که با صلح و دشمنی می ورزند با قطعیت برخورد کنیم. در این راستا حکومت جمهوری اسلامی افغانستان مطابق مشوره مردم افغانستان عمل خواهد کرد، ما با روح بلند استاد شهید و دیگر شهیدان سرافراز پیمان می بندیم که تابر گردانیدن نهایی آرامش و صلح و تا آمدن آرامش و رفاه همه یکدست و یک پارچه در کنار هم بمانیم و به تلاش خود ادامه دهیم و راه خود را به سوی آینده تابناک که آوان همه شهیدان این مرزوبوم بوده است با موفقیت بگشائیم.
جمهوری اسلامی افغانستان به استاد گرامی شهید ما لقب شهید صلح را اعطا می کند.
از بارگاه خداوند متعال استدعا می کنم که تا جنت برین را برای این شهید بزرگ خاک ما و شهدای افغانستان مکان گرداند و شهادت و ایثار همه سرداران رشید این ملت مسلمان و مظلوم را بالطف کبریایی خود قبول فرمایند.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.