قطعنامۀ جلسه ملی مشورتی علمای دینی پيرامون صلح

به اشتراک بگذارید

۵ جدی ۱۳۹۶
کابل – افغانستان
بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله رب العالمین والعاقبة للمتقین والصلاة والسلام علی أشرف المرسلین سیدنا و مولانا محمد و علی آله و أصحابه أجمعین و بعد، فقد قال الله تعالی في محکمه کتابه:

 ﴿ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ ۖ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ  ﴾ (سورة آل عمران : ۱۵۹)

بدون شک، جنگ جاری در کشور، جنگی تحمیل شده که بر مردم افغانستان است و دوام این جنگ خانمانسوز زیربناهای مادی و معنوی کشور را شدیداً زیان رسانیده است.
با در نظر داشت اضرار جنگ و نیاز مبرم جامعه به صلح، حدود هفت صد تن از علماء دیني، خطباء، مدرسین و شخصیتهای بارز مذهبي از سرتاسرکشور، در جلسه دو روزه ای تحت عنوان (جلسه ملي مشورتي علماء دیني پيرامون به صلح ) که به تاریخ ۴ و ۵ جدی سال ۱۳۹۶ هـ ش، که به ابتکار و دعوت شورای عالی صلح دائر گردیده بود، اشتراک ورزیده، به اتفاق ارآ‌ء در مورد جنگ جاری درکشور که قربانیان این جنگ تنها و تنها مردم مسلمان و رنجدیده ما هستند و دشمنان اسلام و کشور عزیز ما از ان بهره میبرد، از همین جهت بعد از بحث همه جانبه در مورد ضرورت صلح و ختم جنگ قطعنامه ذیل صادر گردید:
ما؛ علمای دینی، از موقف اخیر رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان در ارتباط به اولین قبله مسلمانان (بیت المقدس) که استوار بر روحیه دینی و ملي بوده، از ملت مسلمان افغانستان نمایندگی واقعی نموده و همچنان نمایانگر داعیه جهان اسلام بود سپاسگذاری مینماییم.
این که صلح یک امر الهی، وجیبه دینی، و ضروت ملی و اساسی مردم افغانستان است، فلهذا از همه جوانب دخیل در قضیه افغانستان تقاضا مینماییم تا از تحمل، گذشت و بردباری کار گیرند و فضای اعتماد را برای رسیدن به صلح عادلانه و پایدار فراهم نمایند.
جنگ است که زمینه بازیهای اسخباراتی خارجی، وجود تروریستان بین المللی و مافیا مواد مخدر را فراهم نموده است، صلح است که به همه این ناهنجاری های و حضور خارجیان نقطه پایانی را گذاشته میتواند.

خواسته ها از حکومت:
۱- حکومت منحیث نماینده مردم افغانستان، با در نظر داشت تمام پیشنهادهای جلسه مشورتی علماء، با طالبان از صبر، تحمل و حوصله مندی کار بگیرد.
۲- برای صلح باید فضای صلح را بمیان بیاورد، و علیه طالبان از لهجه و پالیسی ای کار نگیرد که جنگ ار تشدید و  فرصتهای صلح را از میان ببرد.
۳- از حکومت و شورای عالی صلح میخواهیم که با تمام اقشارهای سیاسیون، متنفذین قومی، زنان، جوانان و صاحب نظران کشور برای تامین صلح باعزت نشستهای مشورتی خویشرا ادامه بدهد و برای ذهنیت سازی و ایجاد و تقویت اجماع ملی کار مجدانه نماید.
۴- مبارزه علیه فساد اداری و اخلاقی را باید ادامه بدهد، در این راستا علمای دینی ایشان را حمایت مینماید.
۵- نیروهای امنیتی کشور که در راه دفاع از تمامیت ارضی افغانستان، ازادی همه جانبه، دفا از ارزشهای عقیدوی و دینی و نوامیس ملی ما قربانی میدهد و محافظین تمام ملت میباشند، باید حیثیت یک مرجع بی طرف، مسلکی و غیر سیاسی را اختیار نماید. چنان اردو و پولیس ملی را میخواهیم که از تعصبات  قومی، سمتی، لسانی و حزبی پاک باشد و محافظ مردم خویش باشد.
۶- برای اصلاح ارگان های عدلی و قضایی باید وسیعاً کار صورت گیرد و قوه قضائیه باید کاملاً قابل اعتماد، پاک نفس و بیطرف باشد، در این راستا ما از برنامه اصلاحات حکومت قویاً حمایت میکنیم.
۷- ما علمای دینی به آزادی بیان معتقد هستیم اما تقاضای جدی بعمل می آوریم تا رسانه های سؤ استفاده کننده از آزادی بیان باید مهار گردیده و به هیچگونه تبلیغاتی که در تضاد با ارزش های دینی، فرهنگی و وحدت ملی باشد، اجازه داده نشود.
۸-  باید به تمام تشویش های که نزد علماء در مورد مساجد، مدارس، تکایا و سائرمراجع دینی وجود دارند، رسیدگی صورت گرفته و از هرگونه آزار و اذیت علماء خود داری شود. یک کمیته و یا شورای باید ایجاد شود که به مشکلات مساجد، مدارس، تکیه خانه ها و سائر مراکز دینی رسیدگی نماید.
۹- بعضی از مسؤلین و مقامات در بعضی از مناطق با اعمال خودسرانه خویش سبب آزار و اذیت مردم عام و علماء میگردند. باید از این اعمال جداً جلوگیری به عمل آمده و حکومت فضای اعتماد را ایجاد کند.
۱۰- باید بر ضد عناصر تشدید کننده جنگ مانند، مواد مخدر، قاچاق معادن و شراب اقدامات جدی صورت گیرند.
خواسته ها از طالبان
۱۱- با احترام با ارمان مردم افغانستان، طالبان به مذاکرات بین الافغانی لبیک بگویند، و هر نوع خواسته ها و تقاضای خویشرا در میز مذاکرات مطرح نمایند.
۱۲- از جنگ، انتحار و انفجار در اماکن عامه جلوگیری نمایند، از کشتار مردم ملکی دست بگیرند و از تخریب تاسیسات عام المنفه جلوگیری نمایند، از تمام ان پروژه ها برزگ ملی که بقای افغانستان و اسایش مردم به ان گره خورده، به جدیت دفاع نمایند.
۱۳- طالبان از صفوف خویش ان عده از عناصری که با گروه های تروریسیتی بین المللی روابط دارند و به هیچ نوع ارزشهای اسلامی و افغانی متعهد نیستند، اخراج نمایند.
۱۴- با احترام به جلسه ای امروزی علماء، یک گروه از علماء که به تقوا، دور اندیشی، وطندوستی و صلح تعهد دارند، را به ما معرفی نمایند.
۱۵- با توجه به توافق کامیاب صلح با حزب اسلامی، از جنگ دست بکشند و بیشتر از این برای بقای نیروهای خارجی و مداخلات نا میمون قدرتهای منطقوی زمینه سازی ننمایند.
خواسته ها از سیاسیون، علمای دینی ، نهادهای مدنی، سران قومي و خانمها:
۱۶- هر افغان مسئولیت دارد تا در مقابله با افراطیت و ختم جنگ تلاشهای حتی الوسع نموده و برای صلح باعزت و پایدار تلاش نماید.
۱۷- همه باید منافع ملی را برمنافع شخصي، حزبي ، سمتي، لساني و قومي ترجیح داده و برای افغانستان واحد تلاش نمایند.
۱۸- همه اقشار باید درراستای مبارزه با فساد اخلاقی و اداری مشترکا باحکومت و علماء دینی مساعي نمایند.
خواسته ها از جامعه جهانی:
۱۹- جامعه جهانی باید برای صلح و ثبات دائمی، قوای امنیتي و دفاعي کشور را تجهیز و حمایه نماید.
۲۰- از همه کشورهای دوست میخواهیم تا برای حل معضل افغانستان تلاشهای مخلصانه را انجام دهند.
۲۱- جامعه جهانی باید از مذاکرات بین الافغانی حمایت نماید و در راستای تامین صلح به اراده ملی افغانها احترام کامل نماید.
۲۲- افغانها نظر به اصل اسلامی و عنعنوی خویش به حسن همجواری اولویت میدهند، همچنان از همسایه های خویش میخواهیم که از مداخلات در امور داخلی افغانها دست بکشند و از مذاکرات بین الافغانی حمایت نمایند.
۲۳-از علمای دینی کشورهای همسایه خواهش میکنیم تا در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت را ادا نمایند و از ابراز نظریات که باعث تشدید جنگ و تفرقه میان مسلمانان میگردد، اجتناب نمایند.
۲۴-  ازسازمان کنفرانس کشورهای اسلامی میخواهیم که مسئولیت خویش را در قبال تامین صلح در افغانستان ادا نموده و در راستای صلح با مردم افغانستان کمک کنند.
پیام به شورای عالی صلح:
۲۵- از این ابتکار شورای عالی صلح ابراز امتنان مینمایم و خواهش ما این است که به جلسات این چنینی مشورتی در تمام کشور ادامه بدهد، تا افغانها به ارمان ملی صلح برسند.
۲۶- پیرامون صلح در افغانستان یک کنفرانس بزرگ بین المللی علماء را برگزار نماید.
۲۷- شورای عالی صلح نقش یک نهاد بیطرف و غیر سیاسی را اداء نماید، تا توانسته باشد منحیث یک نهاد باور مند نقش میانجگیر را ایفاء نماید.
و ما علينا الاالبلاغ

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.