قطعنامه کنفرانس مشورتی صلح با علمای کرام زون شـمال

به اشتراک بگذارید

قطعنامه کنفرانس مشورتی صلح با علمای کرام زون شـمال

پنجشنبه، ۹ حمل ۱۳۹۷
شـهر مـزار شـریف، بلخ

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمــد لله رب العـالمین والعاقبة للمتقین والصلاة والسلام علی أشرف الانبیاء والمرسلین سـیدنا و مولانا محمد و علی آله و أصحابه أجمعین و بعد؛

تحکیم صلح و تأمین امنیت در کشور یکی از خواست های اولیه و اساسی مردم افغانستان میباشد.  ما علمای کرام زون شمال مشمول ولایات (بلخ، جوزجان، سمنگان، فاریاب و سرپل) با تایید کنفرانس ملي مشورتي علماء دیني پيرامون صلح در مرکز و کنفرانس های مشورتی صلح با علمای کرام زون های شرق، غرب و جنوب شرق از پروسهٔ ملی صلح حمایت کامل نموده و  بعد از بحث های همه جانبه نظریات خویش را طی قطعنامه (۲۳) ماده ای بصورت ذیل صادر مینمایم:

۱- ما علمای کرام زون شمال از بســتهٔ پیشنهادی صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان که برای مخالفین مسلح پیشنهاد نمودند، استقبال نموده و از مخالفین مسلح میخواهیم تا از این فرصت دست داشته استفاده نموده و با یکجا شدن با پروسهٔ ملی صلح به زنده گی باعزت و مسالمت آمیز برگردند.
۲- ما علمای کرام زون شمال از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا بین گروه های مخالفین مسلح تفکیک نموده و با آن عده که به صلح متمایل هستند، وارد مذاکره شده و از  نرمش، صبر و حوصله مندی کار بگیرند و آنعده گروه های مخالفین مسلح که به قتل و کشتار افراد بیگناه ادامه میدهند، آنها را سرکوب نموده و به سزای اعمال شان برسانند.
۳- ما علمای کرام زون شمال از کنفرانس های مشورتی شورای عالی صلح با اقشار مختلف جامعه بالخصوص کنفرانس های مشورتی پیرامون صلح با علمای کرام کشور ابراز امتنان نموده و از رهبری شورای عالی صلح خواهانیم تا همچو برنامه های ملی را که در راستای برقراری صلح و امنیت در کشور مؤثر بوده ادامه دهند.
۴- ما علمای کرام از رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا در راستای تطبیق و حاکمیت قانون در سرتاسر کشور اقدامات جدی نموده و سیستم حکومتداری را تقویت بخشند.
۵- ما علمای کرام از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا برای برقراری صلح و امنیت در کشور تلاش های  گسترده نموده و با در نظر داشت ارزش های اسلامی و ملی برای برقراری صلح در سرتاسر کشور اقدامات جدی نماید.
۶- ما علمای کرام از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا سیاست خارجی کشور را تقویت ببخشد و از مداخله کشور های خارجی جلوگیری نماید.
۷- ما علمای کرام از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا برای رشد و پایداری کشور و برای برقراری صلح برنامه های توسع اقتصادی را گسترده نموده و کشور را از فقر اقتصادی نجات بدهد.
۸- از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا برای محوی افراطیت و توسعه تعلیم و تعلم اسلامی مراکز بزرگ دینی را در سرتاسر کشور ایجاد نماید.
۹- از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا از نشر برنامه های که در تضاد با عقاید اسلامی و فرهنگ ملی قرار دارد،بصورت جدی جلوگیری نماید.  
۱۰-  علمای کرام که ورثهٔ انبیاء و از اقشار تأثیرگذار جامعه هستند، به همین دلیل ما علمای کرام از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا از علمای کرام بانفوذ، بی طرف و متعهد به صلح یک کمیتهٔ با صلاحیت را تشکیل دهد تا زمینهٔ مذاکرات بین الافغانی را بین دولت جمهوری اسلامی افغانستان و مخالفین مسلح فراهم سازد.  
۱۱-  از تمام مخالفین مسلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا از حملات انتحاری که در دین مبین اسلام به شدت محکوم و حرام دانسته شده و منجر به کشته شدن افراد بیگناه میشود، دست بکشند.
۱۲-  از حکومت افغانستان میخواهیم تا برای اصلاح ارگان های عدلی و قضایی وسیعاً کار صورت گیرد.  قوه قضائیه باید کاملاً قابل اعتماد، پاک نفس و بیطرف باشد. همچنان در این راستا از برنامهٔ اصلاحات حکومت بصورت کامل حمایت مینماییم.
۱۳-  تعدادی از مسؤلین و مقامات در بعضی از مناطق با اعمال خودسرانه خویش سبب آزار و اذیت مردم عام و علماء میگردند. باید از این اعمال جداً جلوگیری به عمل آمده و حکومت فضای اعتماد را ایجاد کند.
۱۴- ما علمای کرام زون شمال از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم تا از رشد و نفوذ گروه های تروریستی مانند داعش و سایر گروه ها در سرتاسر کشور بالخصوص در ولایات شمال جلوگیری نماید.
۱۵- دولت جمهوری اسلامی افغانستان باید بر ضد عناصر تشدید کنندهٔ جنگ جاری مانند، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، و کاوش های خودسرانه و غیرقانونی معادن اقدامات جدی نماید.
۱۶- مخالفین مسلح  با احترام و ارج گذاری به ارمان های مردم افغانستان به مذاکرات بین الافغانی لبیک گفته و هر نوع خواسته ها و تقاضای خویشرا که در مغایرت با شریعت اسلامی نباشد را در میز مذاکرات مطرح نمایند.
۱۷- مخالفین مسلح، با توجه به توافق کامیاب صلح با حزب اسلامی، از جنگ دست بکشند و بیشتر از این برای بقای نیروهای خارجی و مداخلات قدرتهای منطقوی زمینه سازی ننمایند.
۱۸- از دولت جمهوری اسلامی افغانستان تقاضا مینمایم تا در راستای مبارزه علیه فساد اداری و اخلاقی اقدامات جدی نماید.
۱۹ – ما علمای کرام از جامعه جهانی میخواهیم تا از مذاکرات بین الافغانی حمایت نموده و در راستای تأمین صلح به اراده ملی افغانها احترام قایل شوند.
۲۰- از جامعه جهانی میخواهیم تا فشار های لازم را بالای حامیان تروریزم بیاورد تا لانه های تروریزم از بین برود.
۲۱- بعضی از کشور های همسایه از گروه های مخالف مسلح حمایت مالی نموده و به آنها در خاک شان پناهگاه میدهند، ما علمای کرام از جامعه جهانی خواهشمندیم تا از این عمل نادرست کشور های همسایه به صورت جدی جلوگیری نماید.
۲۲-  ما علمای کرام از سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی میخواهیم تا مسئولیت خویش را در قبال تأمین صلح در افغانستان ادا نموده و در راستای تحکیم صلح با مردم افغانستان همکاری نمایند.
۲۳- در اخیر ما علمای زون شمال به نماینده گی از تمام علمای کرام کشور به دولت جمهوری اسلامی افغانستان اطمینان کامل می‌دهیم که در راستای تامین و تحکیم صلح از هیچ نوع همکاری و تلاش دریغ نخواهیم ورزید.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.