شناسایی عوامل نا امنی در ولسوالی پغمان و پیامدهای صلح با طالبان

به اشتراک بگذارید

دارالانشای شورای عالی صلح برنامه یک روزه ای تحت عنوان ” شناسایی عوامل نا امنی و پیامدهای صلح با طالبان” را روز دوشنبه مؤرخ ۳ سرطان ۱۳۹۸ در ولسوالی پغمان ولایت کابل با اشتراک سی تن اعم از جوانان، زنان و فعالین مدنی، علمای دین، بزرگان قوم و اساتید معارف برگزار نمود، شناسایی عوامل اصلی و ریشه های نا امنی در ولسوالی پغمان و همچنان نظریات و دیدگاه های مردم این ولسوالی در مورد صلح با طالبان و پیامدهای آن، دو هدف اساسی برگزاری این برنامه بود.

برنامه با تلاوت آیاتی از قرآنکریم توسط یکتن از اشتراک کنندگان آغاز گردید سپس حاجی موسی رحمتی ولسوال پغمان ضمن خوش آمدگویی به مهمانان در رابطه به صلح صحبت نموده افزود: مردم افغانستان خواهان صلحی هستند که به رهبری خود افغانها باشد و هرگز صلحی را که با غلامی به دست بیاید قبول ندارند. و برای مردم ولسوالی پغمان صلحی که تحت رهبری حکومت افغانستان نباشد قابل قبول نیست.
متعاقبا قاضی حبیب الله فوزی عضو شورای عالی صلح در مورد فعالیتها و دست آوردهای این شورا صحبت نموده افزود: شورای عالی صلح از بدو تأسیس تا حال از هیچ نوع تلاشی در راستای برقراری صلح پایدار و عادلانه در کشور دریغ نکرده است و همیش در تلاش است تا زمینه را برای تامین صلح سراسری و همه شمول فراهم نمایند، همچنان ترویج فرهنگ صلح و همدیگرپذیری نیز در صدر برنامه های شورای عالی صلح قرار دارد که میتوان در این راستا به برگزاری نشستها و جلسات متعدد با تمام اقشار در نقاط مختلف کشور اشاره نمود.

سپس استاد عبدالرحمن حامد رئیس تحقیق و مطالعات دارالانشای شورای عالی صلح ضمن تشریح برنامه، هدف و نحوه برگزاری آن به حاضرین، افزود: صلح خیر است، خداوند متعال آنرا در قرآنکریم خیر گفته است و خوب است که همه مردم افغانستان در راستای برقراری این امر خیر تلاش نماییم.

در ادامه برنامه اشتراک کنندگان به دو گروپ ۱۵ نفری تقسیم شدند و به سوالاتی که از سوی ریاست تحقیق و مطالعات مطرح گریده بود به شکل فوکس گروپ پاسخ ارائه نموده و به بحث و گفتگو در زمینه پرداختند.

برنامه با دعائیه خیر و فلاح مردم افغانستان خاتمه یافت.

Comments are closed.