سیمینار رؤسای کمیته های صلح ولایتی و دارالانشاء های ولایات دایر شد

به اشتراک بگذارید

سیمینار دو روزۀ رؤسای کمیته های صلح ولایتی و مسؤولین دارالانشاء های ولایتی صلح ولایات که در آن علاوه بر نمایندگان تمام ولایات، هیئت اجرائیۀ شورای عالی صلح و کارمندان دارالانشاء و همکاران وزارت های همکار برنامۀ صلح اشتراک ورزیده بودند به تأریخ ۱۵و۱۶ جوزای سال روان در کابل دایر گردید.

محفل سیمینار با تلاوت آیاتی از قرآن عظیم الشأن توسط محترم مولوی شفیع الله نورستانی عضو شورای عالی صلح و پخش سرود ملی آغاز یافت. سپس محترم صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح ضمن ابراز خیر مقدم به اشتراک کنند در رابطه به اهمیت و ضرورت پروسۀ صلح، نقش کمیته های صلح ولایتی و نهاد های مختلف همکارصحبت نموده گفت:

صلح مهمترین ضرورت مردم افغانستان است و برای رسیدن به آن باید از هر وسیلۀ ممکن استفاده کرد. حمایت تمام اقشار جامعه از روند صلح یک امر فوق العاده مهم شمرده میشود و به همین اساس شورای عالی صلح با احزاب سیاسی مطرح در کشور، شورای همکاری احزاب و ائتلاف های سیاسی، جامعۀ مدنی، زنان، جوانان و علمای کرام نشستهای وسیع مشورتی را انجام داد.” وی در رابطه به فعالیت کمیته های صلح ولایتی گفت:

شورای عالی صلح از آنعده کمیته های صلح ولایتی که در نتیجۀ ارزیابی از خود شایستگی نشان داده اند قدردانی مینماید و از سایر کمیته ها میخواهد تا وظایف شان را مسؤولانه انجام داده و در ثبات مناطق شان کار نمایند. در صورت عدم مؤثریت مسؤولین کمیته های موجود، لازم پنداشته می شود تا در مورد شان تجدید نظر صورت گیرد و زمینه برای اشخاص کارا، با درک، متحد و صلحخواه فراهم گردد.

متعاقباً محترم محمد معصوم ستانکزی، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح در مورد نحوۀ تطبیق برنامۀ صلح، مصالحۀ ملی و بازگشت به زندگی مسالمت آمیز و چالش ها و فرصت های موجود صحبت همه جانبه نموده گفت:

با آنکه در این اواخر روند صلح با چالش های مختلفی از جمله، تشدید نا امنی ها و حملات مخالفین مسلح دولت مواجه است، پروسۀ صلح دست آورد های متعددی داشته که جا دارد از همه همکارانی که در پیشبرد برنامۀ صلح در سطح ولایات مصروف کار اند ابراز تشکر نمایم. با توجه به تحولات اخیر و اینکه برنامۀ صلح بعد از سه سال فعالیت در سطح پختگی نسبی رسیده است، لازم است تا بالای ساختار اداری و شیوۀ کار خویش دو باره غور نماییم.” وی در ادامه گفت:

جلب همکاری مردم از طریق تداوم بحث گسترده با نهاد های مختلف از جمله علماء، جامعۀ مدنی، سیاسون، زنان، بزرگان و متنفذین قومی از اولویت های کاری شورای عالی صلح بوده و همه کمیته های ولایتی باید در این عرصه تلاش بخرچ دهند.”

بعداً مولوی شفیع الله نورستانی در مورد نقش و مسؤولیت علمای دینی در پروسۀ صلح صحبت نموده، از علمای دینی خواست تا در ولایات خویش ممد صلح باشند و از هیچ نوع همکاری با کمیته های صلح ولایتی دریغ نورزند .

بخش دوم روز اول سیمینار، به بحث آزاد و سؤالات اختصاص داده شده بود که اشتراک کنندگان سؤالات شان را در فضای آزاد مطرح نمودند و به پاسخ آنان پرداخته شد.

درجلسۀ روز دوم سیمینار روی موارد مهمی از جمله هماهنگی بیشتربین والیان، ارگانهای امنیتی و کمیته های ولایتی صلح، هماهنگی بیشتر بین والیان ولایات، رؤسای کمیته های صلح ولایتی و مسؤولین دارالانشاء ها، نقش علمای دینی در روشن نمودن اذهان عامه ، شفافیت در کار گزارش دهی از امور مالی ولایات، پیشبرد پروژه های انکشافی در ولایات در مشوره با کمیته های صلح ولایتی و یکسلسله موارد دیگر بحث و در جهت تطبیق آنها تصامیم اتخاذ گردید.

سیمینار با کار گروپی و نتیجه گیری از آن پایان یافت.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.