دو گروپ مسلح مخالف در ولایت هرات با پروسۀ صلح یکجا گردید

به اشتراک بگذارید

دو گروپ 17 نفری مخالفین مسلح که در ولسوالی های کشک رباط سنگی و کشک کهنۀ ولایت هرات مشغول فعالیت های دهشت افگنانه بودند اخیراً با پروسۀ صلح یکجا شدند.

 

در محفلی که بمناسبت پیوستن این هموطنان به برنامۀ صلح، در سالون شاه امان الله غازی ولایت هرات با اشتراک برخی از مسؤولین دولتی، رهبری کمیتۀ صلح ولایتی و جمعی از خبر نگاران تدویر یافته بود، اصیل الدین جامی معاون ولایت هرات ضمن ابراز خیر مقدم به گروپ پیوسته با برنامۀ صلح، طی صحبتی در مورد گفت:

یک گروپ سیزده نفـری از مخالفین مسلح به سـرگروپی مـلا صحت مشهور به مـلا باران که در مربوطات ولسوالی کشک رباط سنگـی و شاهراه هرات – تورغندی فعالیت های ضـد دولتی مینمودند، با درک ارزشهای انسانی و اسلامی صلح، دست از خشونت و برادرکشی برداشته همـراه با سلاح های دست داشتۀ شان به برنامۀ صلح ولایتی هرات پیوستند.

وی علاوه نمود که یک گروپ دیگر چهار نفری به سرگروپی مـلا خان حضرت ولد درویزه که باشندگان اصلی قریۀ جوی گنج ولسوالی بالا مرغاب ولایت بادغیس میباشند و در ساحات ولسوالی کشک کهنۀ ولایت هرات مشغول دهشت افگنی بودند، به تاریخ 7 جوزای سال روان به روند صلح، پیوستند.

بعداً مولوی غلام سرور رئیس کمیتۀ صلح ولایتی هرات صحبت نموده گفت:

با پیوستن این دو گروپ تاثیرات مثبت امنیتی در ساحات ولسوالی کشک رباط سنگی، کشک کهنه و شاهراه هرات – تورغندی بوجود خواهد آمده و تهدیدات امنیتی درمربوطات این ولسوالی ها کاهش خواهد یافت.

سپس ملاصحت مشهور به ملا باران، سرگروپ گروه صحبت نموده گفت: ما از سوی کشور پاکستان علیه نظام کنونی تحریک و کمک مالی میشدیم. چون نیروهای خارجی تا سال 2014 افغانستان را ترک میکنند ومسؤولیت های امنیتی بدوش افغانها واگذار میگردد، بناءً دیگرنیازی برای ادامه جنگ نیست و ما با مذاکره کمیته صلح ولایتی و متنفذین قومی رسماً به برنامه صلح هرات پیوستیم و از دیگر طالبانی که تا هنوز در مخالفت با دولت بسر میبرند نیز میخواهیم که جنگ را کنار گذاشته و راه صلح وآشتی را انتخاب نمایند.

همچنان او گفت : ما از دولت میخواهیم تا زمینۀ اشتغال وکاریابی را برای ما فراهم سازد.

مراسم پس از اهدای تحایف به افراد پیوست شده با پروسۀ صلح با دعای خیر پایان یافت.

گفتنی است که از آغاز سال 1392 تا کنون به تعداد 43 تن از ناراضیان مسلح در ولایت هرات به برنامۀ صلح، مصالحۀ ملی و بازگشت به زندگی مسالمت آمیز پیوسته اند. و از آغاز برنامۀ صلح ولایتی هرات الی اکنون تعداد 908 نفر شامل 73 گروپ از مخالفین مسلح به این برنامه پیوسته اند.

 

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.