حل اختلافات قومی توسط برنامۀ صلح در ولایات هرات و بادغیس

به اشتراک بگذارید

اختلافات و تنش هایی که مدتها قبل بین دو گروه از قوم اچکزایی در ولایت هرات وجود داشت به اثر میانجی گری و وساطت رهبری شورای صلح ولایتی هرات مرفوع گردید.

 

در محفلی که به مناسبت آشتی شدن این دو گروه روز 23 دلو سال روان در سالون استاد مشعل آن ولایت دایر گردیده بود، اصیل الدین جامی معاون والی هرات، نماینده های محکمۀ استیناف، قوماندانی امنیه و امنیت ملی هرات ، رؤسای کمیتۀ صلح ولایتی و دارالانشای برنامۀ صلح ولایتی هرات، محاسن سفیدان، بزرگان قوم، طرف های درگیر منازعۀ قومی و شماری از خبرنگاران رسانه ها حضور داشتند.


درآغاز معاون والی هرات طی صحبتی گفت: نزاع قومی باعث ایجاد مشکلات در کل افغانستان گردیده و آنعده کسانی که با درک حقانیت دین مبین اسلام اختلافات ذات البینی را کنار گذاشته به آشتی روی می آورند و با عفو و گذشت، یکدیگر را در آغوش میگیرند، در واقع به قرآن عمل نموده و روش پیامبر و یاران ایشان را پیروی نموده اند. از سالهای متمادی اختلافات و تنش های قومی بین قوم اچکزائی در مربوطات ولسوالی غور ماچ ولایت فاریاب وجود داشت که دامنه این اختلافات منجر به کشته و زخمی شدن 20 تن از طرفین گردید که خوشبختانه با همکاری والی و رئیس برنامۀ صلح ولایتی هرات ، مسؤولین کمیتۀ صلح ولایتی هرات و با وساطت و میانجی گیری محاسن سفیدان و برزگان اقوام، امروز این برادران به اختلافات خود پایان داده و به زندگی صلح آمیز روی آوردند.

سپس حاجی عبدالله خان و رحمت الله خان به نمایندگی از دو گروه متذکره صحبت نموده از همدیگر خواهان عفو شدند و از اختلافات و تنش هایی که تا کنون بین شان جریان داشت اظهار ندامت و پیشمانی کردند.

همچنان الحاج مولوی غلام سرور رئیس کمیتۀ صلح ولایتی هرات، نمایندۀ محکمۀ استیناف، رئیس څارنوالی شهری هرات هر کدام به نوبۀ خود درین مورد صحبت نمودند.

دراخیر با وساطت کمیتۀ صلح و بزرگان، طرفین درگیر که تعداد شان به 40 نفر میرسید همدیگر را به آغوش گرفته، تهعد نامۀ کتبی را که توسط جرگۀ مشورتی بزرگان قوم، تحت نظر برنامۀ صلح ولایتی هرات ترتیب شده بود امضاء و نشان انگشت نمودند تا اختلافات گذشته را دامن نزنند و با همدیگر برادروار زندگی کنند. در ختم محفل برای چهار تن به عنوان نماینده های این دو گروه چهار جلد قرآن عظیم الشأن هدیه داده شد. گزارش علاوه میکند که برنامۀ صلح ولایتی هرات تا اکنون چندین منازعۀ بزرگ قومی را در مناطق مختلف ولایت هرات حل نموده است. همچنان منازعاتی که بر سر اراضی دولتی و جنگلات پسته بین قوم قدی مربوط ولسوالی آبکمری ولایت بادغیس و قوم غلمنی مربوط ولسوالی کشک کهنۀ ولایت هرات نیز بوجود آمده بود، در نتیجۀ وساطت ومیانجی گری کمیته های صلح ولایتی ولایات هرات و باغیس بتاریخ 6 دلو سال روان به صلح میان طرفین انجامید.

این تنش ها که منجر به کشته و زخمی شدن چندین تن گردیده بود با تلاش های پیگیر و همکاری محترم ارباب فرامرز جمشیدی عضو کمیته صلح ولایتی هرات ، مولوی علاالدین منشی کمیته صلح ولایتی بادغیس، مقامات امنیتی ولسوالی کشک کهنۀ ولایت هرات و وساطت محاسن سفیدان حل و فصل گردید و نمایندگان این دو قوم تعهد سپردند تا برادرانه در کنار هم به زندگی مسالمت آمیز خویش ادامه دهند.

 

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.