تجلیل از روز جهانی صلح و هفتۀ صلح و وحدت ملی در کندز

به اشتراک بگذارید

از هفتۀ صلح و وحدت ملی و روز جهانی صلح به تأریخ ۳۱ سنبلۀ سال روان طی محفل باشکوهی در کندز بزرگداشت بعمل آمد.
درین همایش که در تالار کنفرانس های آن ولایت تدویر یافته بود، الحاج اسدالله عمرخیل والی کندز، حبیب الله محتشم رئیس کمیتۀ صلح ولایتی کندز، رؤسای برخی از ادارات دولتی، علماء، بزرگان اقوام و جمع کثیری از خانمها و جوانان حضور داشتند.      
محفل با تلاوت آیاتی از قرآن عظیم شان و سپس پخش سرود ملی کشور آغاز یافت، بعداً آقای دانشی سخنگوی والی کندز در مورد روز جهانی صلح، هفتۀ صلح و شخصیت شهید صلح استاد برهان الدین ربانی سخنرانی نموده، از مردم خواست تا در تحکیم صلح پایدار با حکومت خویش همکار باشند. سپس الحاج اسدالله عمرخیل در مورد شخصیت استاد برهان الدین ربانی شهید صلح به تفصیل صحبت نموده، به روان پاک بنیان گذار و شهید صلح کشور و سایر شهداء اتحاف دعا نمود. وی همچنان اضافه نمود که چون افغانستان چهار دهه جنگ را گذشتانده است، درین کشور انواع و اقسام فساد وجود دارد و متأسفانه جوانان متفکر، با استعداد و توانمند ما در حال فرار از کشور اند و علت اساسی و اصلی این همه بدبختی ها جنگ است که نمیتوان نظام را حاکم ساخت.    
والی کندز علاوه نمود که صلح یک اصل است و همه افراد جامعۀ ما تشنۀ صلح بوده و به صلح نیاز دارند تا با روح شادتر در فضای آرامتر، نظام خوبتر وجامعه زیباتر زنده گی کنند.
img kundoz peace day cele sonbola 31 1 بعداً رئیس کمیتۀ صلح ولایتی کندز در مورد شخصیت استاد برهان الدین ربانی شهید صلح صحبت نموده گفت:
شهید و بنیان گذار صلح استاد برهان الدین ربانی در میان رهبران جهادی یكی از آرامترین، معتدل‌ ترین و متواضع‌ ترین شخصیت‌ بود.  هدف بزرگ شهید صلح، تأمین صلح و وحدت ملی درکشور  بود. استاد شهید، هیچگاهی برای اهداف کوچک چون قوم گرایی و سمت گرايی مجاهدت و مبارزه نکرد، او دایماً به خاطر صلح، رفاه همه گانی و وحدت ملی درکشور  مبارزه  کرده است . ایشان به یک قوم و به یک منطقه و یک قشر خاص مربوط نبود، بلکه رهبر جهاد و مقاومت تمام مردم افغانستان بود و بخاطر تأمین صلح درکشور شجاعانه قدم گذاشت و درهمین راه جان شیرین خود را از دست داد و برماست که راه او را تعقیب کنیم.
 وی از مخالفین دولت نیز خواست تا از کشتار مردم دست بردارند و به صدای صلح لبیک گویند و از طریق مذاکرات صلح به همه مخالفت های خود پایان دهند.
همچنان سایر سخنرانان بالنوبه پیرامون شخصیت شهید صلح صحبت نموده، آرامش و امنیت سرتاسری در کشور، اتحاد و اتفاق همه مردم افغانستان و زنده گی در تحت حاکمیت قانون را استدعا نمودند.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.