اعلامیۀ شورای سرتاسری علمای افغانستان

به اشتراک بگذارید

بسم الله الرحمن الرحيم

شورای سرتاسری علمای افغانستان به سلسلۀ جلسات نوبتی خود از تاریخ (۱۷ – ۲۱) حمل ۱۳۹۴ تشکیل جلسه داده، روی موضوعات و مسایل مهم کشور و جهان بحث و گفتگوی همه جانبه بعمل آورده و اعلامیۀ ذیل را صادر نمود:

۱- حوادث المناک اخیر که در جهان اسلام بوقوع پیوسته، خصوصاً حالات جاری در یمن مایۀ تشویش و تأثر عمیق امت مسلمه خصوصاً ملت مسلمان و مجاهد افغانستان گردیده است.
عربستان سعودی که در آن حرمین شریفین قرار دارد؛ از مقام و حیثیت بلند و بزرگ نزد جهان اسلام برخوردار می باشد، خداوند جل جلاله در آیه (۹۴) سورة آل عمران می فرماید:
{إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ{إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ}
ترجمه: هر آینه نخست خانه یی که مقرر شده به مردم، به تحقیق آنست که در مکه است، به آن برکت داده شده و مرکز هدایت برای عالمیان گردانیده شده.
مکۀ مکرمه مهبط وحی، مولد رسول کریم صلی الله علیه و سلم و محبوبترین شهر روی زمین نزد الله تعالی و رسول مقبول صلی الله علیه و سلم بوده و کعبه مشرفه که قبلۀ بیش از یک ملیارد مسلمان پیرو مذاهب مختلف اسلامی می باشد در آن قرار دارد، حرمت، حفاظت و دفاع از آن فریضه دینی هر فرد مسلمان و تمام کشور های اسلامی است.
شورای سرتاسری علمای افغانستان از اعلان موقف جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که دفاع از حرمین شریفین و خاک عربستان سعودی را یک وجیبۀ کشور ما دانسته، با قاطعیت کامل حمایت و تائید می نماید.

شورا از تمام کشور های اسلامی تقاضا می نماید، تا درین برهۀ حساس تاریخ متوجه توطئه ها و دسایس دشمنان اسلام بوده و با حل نمودن قضایای ذات البینی شان از طریق مفاهمه، مذاکره و مصالحه، نگذارند دسایس دشمنان باعث اختلاف و کشمکش های بیشتر بین مسلمین گردد.

۲- صلح امر خداوند متعال، ارشاد نبی کریم صلی الله علیه و سلم و ضرورت حیاتی و اساسی ملت مسلمان افغانستان بوده و شورای علما آنرا یگانه راه حل معضلۀ جاری در کشور می داند، زیرا جنگ هر قدر طول بکشد؛ بالآخره خاتمۀ آن از راه مفاهمه و مصالحه صورت می گیرد.
شورا از مخالفین مسلح دولت می خواهد تا به آغاز مذاکرات با دولت جمهوری اسلامی افغانستان به آلام و مصیبت های جاری در کشور نقطۀ پایان گذارند، همچنان از مقام ریاست جمهوری و شورای عالی صلح نیز تقاضا می نماید، تا در راه تأمین صلح و ثبات دایمی در کشور این پروسۀ ملی را سرعت بخشیده و در راه تحکیم ثبات و آرامی قدم های استوار بردارند.
شورا  درین مورد رول کشور عربستان سعودی و شخص خادم الحرمین الشریفین را که از جایگاه بزرگ در امت مسلمه برخوردار و بر اطراف ذیدخل در قضیۀ افغانستان اثر و رسوخ دارد مهم دانسته و از ایشان تقاضا می نماید، تا درین پروسه، ملت مسلمان افغان را همکاری و مساعدت نمایند.

۳- شورا، قتل بیرحمانه و ظالمانۀ خانم فرخنده در شهر کابل را جداً محکوم نموده مراتب تسلیت و غمشریکی خود را به خانواده و دوستان مرحومی ابراز می نماید.
قرار گزارش کمیسیون حقیقت یاب که ریاست آن را محترم مولوی محی الدین بلوچ یکی از اعضای برجستۀ شورای علماء بعهده دارد، نشان میدهد، خانم مذکور کاملاً بیگناه بوده و هیچ گونه آثار و علایمی که گویا قرآنکریم را سوختانده باشد؛ بدست نیامده است.

شورا از موقف صریح و هدایات اکید که مقام عالی ریاست جمهوری به ارگانهای عدلی وقضائی در مورد مجازات عاملین این جنایت صادر نموده اند، استقبال نموده و از ارگانهای متذکره تقاضا می نماید تا قضیه را بطور جدی و همه جانبه بررسی و مجرمین را به جزای اعمال شان برسانند.
همچنان به اشخاص و حلقاتی که می خواهند، ازین حادثه به منافع شخصی و گروهی شان استفاده کرده و ازاحساسات مردم استفاده ابزاری بعمل آورند، توصیه می گردد تا از دامن زدن به همچو اعمال خود داری نمایند.
 والسلام                          
 (شورای سرتاسری علمای افغانستان)

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.