اعلامیۀ شورای سرتاسری علمای افغانستان

به اشتراک بگذارید

بسم االله الرحمن الرحیم

الحمد لله والصلوة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصحبه ومن اهتدی بهدی

شورای سرتاسری علمای افغانستان به سلسله جلسات نوبتی خویش از تاریخ (۱۹ الی ۲۲) برج اسد ۱۳۹۴ در مقر این شورا تشکیل جلسه داده، روی موضوعات جاری در کشور بحث های همه جانبه به عمل آورده اعلامیه ذیل را صادر نمود:
۱ـ شوری حملات وحشیانه اخیر در شهر کابل، ولایت لوگر و دیگر مناطق کشور را که منجر به شهادت دها تن و مجروحیت صدها تن مسلمانان بیگناه اعم از ریش سفیدان، جوانان، زنان و اطفال گردیده یکبار دیگر شدیداً تقبیح نموده آن را اعمال خلاف احکام اسلامی و عواطف بشری میداند. ضمن اظهار همدردی با اقارب و بازمانده گان شهدا، از بارگاه خداوند متعال برای شهدا جنت فردوس، برای مجروحین شفای عاجل و کامل و برای عاملان این جنایات سزای بزرگ و دردناک استدعا نموده از مسؤلین امنیتی کشور تقاضا مینماید تا در شناسایی و سپردن جنایتکاران به پنجه قانون اقدامات عاجل به عمل آورده و در جلوگیری از وقوع همچو واقعات سعی و تلاش جدی نمایند.

۲ـ شوری تحولات اخیر را زیر نظر داشته به تعقیب تقاضاهای مکرر چندین ساله خود یکبار دیگر از طرفین درگیر در جنگ میخواهد تا مشکلات موجود را از راه مذاکره و مفاهمه حل نمایند. زیرا جنگ راه حل نیست و دوام آن باعث کشته شدن انسان های بیگناه و ویرانی کشور عزیز ما میگردد.
شوری از مخالفین مسلح میخواهد تا اضافه تر ازین باعث بدبختی این ملت مسلمان و مظلوم نگردیده از کشتن برادران خود و ویرانی کشور شان دست کشیده و از راه گفتگوی بین الافغانی به حل مشکلات شان با دولت افغانستان بپردازند. جریانات اخیر ثابت میسازد که این جنگ کاملاً به اشاره و قومانده دیگران بوده و مدت چند سال در نبود قیادت نیز بر آنها تحمیل گردیده است وبه جز از شمار اندکی، آنهائیکه بطور افزار جنگ استعمال می شوند هم نمیدانستند که این تصامیم را کی ها اتخاذ و رهبری جنگ به دست چه کسی میباشد؟
شوری اظهارات اخیر بعضی از مخالفین مسلح را که بر دوام جنگ تأکید کرده و صلح را تبلیغ دشمنان میداند خلاف احکام  دین مقدس اسلام و عمل نا جایز دانسته تقبیح مینماید ، در حالیکه صلح را خداوند متعال خیر گفته وبه آن امر نموده است وپیغمبر بزرگوار اسلام حضرت نبی کریم صلی الله علیه وسلم صلح بین مسلمانان را یک امر ضروری دانسته است وهمچنان در شرایط فعلی صلح یگانه راه حل مشکلات موجود و ضرورت مبرم وحیاتی ملت مسلمان، مجاهد و قهرمان افغانستان میباشد.
شوری از علمای کرام، بزرگان قومی، مجاهدین و تمامی اقشار جامعه تقاضا مینماید تا هر کدام شان به اندازه توان وقدرت خود در راه آوردن صلح و تأمین ثبات و امنیت پایدار در کشور جدو جهد و کوشش نمایند.
۳ـ در افغانستان تمام شعایر اسلام عملی گردیده، فیصله های محاکم مطابق دین مقدس اسلام صورت میگیرد. و (۹۹.۹) فیصد ملت ما مسلمان بوده و تاریخ این ملت قهرمان به انوار زرین جهاد منور است، پس اعلان جهاد در مقابل چنین دولت و ملت کاملاً خلاف شریعت مقدس اسلام و جفای بزرگ با ملت مسلمان میباشد.
شوری یکبار دیگر بالای ملت مسلمان و مجاهد خود صدا میکند تا در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مردانه وار ایستاده و باهم متحد باشند ونیروهای امنیتی کشور نیز باید در حفظ و نگهداری جان و مال ملت احساس مسؤلیت جدی نموده در جلوگیری از انفجارات و حملات، مساعی بیشتر بخرچ دهند.
۴ـ قراریکه مشاهده میگردد گروه های تروریستی در کشور های مختلف اسلامی دست به حملات خونین زده باعث کشته و مجروح شدن عده زیادی افراد مسلمان و بیگناه میگردد و این مصیبت در حال گسترش است، که یک نمونه بارز آن حمله اخیر انتحاری در یکی از مساجد کشور عربستان سعودی میباشد، بنا‌ءً همه کشورهای اسلامی غرض جلوگیری از نفوذ و رشد تروریزم باید به توصیه ها و سفارشات کنفرانس اسلامی بین المللی مبارزه با تروریزم که مدتی قبل در شهر مکه مکرمه تحت اشراف خادم الحرمین الشریفین از طرف رابطه عالم اسلامی دایر گردیده و صدها تن علمای جید و نخبه جهان اسلام در آن اشتراک نموده بودند، توجه جدی نموده و مطابق آن عمل نمایند، زیرا در کنفرانس مذکور موضوع تروریزم بطور اساسی و علمی بر رسی و روی عوامل به میان آمدن و جلوگیری از آن بحث های علمی و همه جانبه صورت گرفته و راه های بیرون رفت از آن به طور مفصل بیان گردیده است.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.