اعلامیه شورای عالی صلح

به اشتراک بگذارید

تاریخ: ۱/۲/۱۳۹۴
کابل- افغانستان

مجمع عمومی شورای عالی صلح برعلاوۀ سائر موضوعات شامل اجندای الیوم  روی اوضاع جاری کشور و چگونگی تلاش های صلح بحث همه جانبه نموده و اعلامیه ذیل را صادر نمود:
مردم افغانستان سالها است که از جنگ و خونریزی رنج میبرند و در انتظار دستیابی به صلح پایدار و عادلانه در کشور می باشند. باوجود تلاش های پیهمی که در چهار سال گذشته صورت گرفته است و شرایط برای حل مشکلات از طریق گفتگوهای  مستقیم در سطح ملی، منطقوی و بین المللی ایجاد گردیده و با در نظرداشت اینکه با ایجاد حکومت وحدت ملی تحرک تازه در پروسه صلح بوجود آمده و امیدواری ها برای پیشرفت در این راستا افزایش یافته است، مردم کشور هنوز هم همه روزه قربانی جنگ میشوند. حوادثی که در این اواخرجان صد ها تن از هموطنان بی گناه و مظلوم ما را در سرتاسر کشور گرفت، تحت هیچ عنوانی قابل توجیه نمی باشد. اکنون زمان آن فرارسیده است تا بزرگان متعهد کشور با در ک دردها و خواست اکثریت قاطع مردم افغانستان که خواهان قطع فوری جنگ و خونریزی در کشور می باشند تلاش همه جانبه را برای بسیج مردم جهت رسیدن به صلح اغاز نمایند و از اختلافات، بدبینی ها و اتهامات بی مورد علیه یک دیگر پرهیز نمایند. یگانه راه حل اساسی مشکل نا امنی کشور صرفاً تقویۀ وحدت و تدبیر بین الافغانی می باشد.

اطراف درگیر برای ادامه جنگ و عدم حضور در گفتگوهای بین الافغانی هیچ دلیل شرعی و توجیه سیاسی ندارند. هیج موضوعی و جود ندارد که آنرا نتوانیم از راه گفتگوی و تدبیر که ضامن حفظ تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت ملی کشور باشد حل نمائیم. با استفاده از فرصت، شورای عالی صلح یکبار دیگر از همه اطراف درگیر جنگ میخواهد تا به اراده مردم افغانستان احترام گذاشته وبرای حفط منافع فردی، گروهی و اهداف بیگانگان، مردم مظلوم خود را قربانی نه نمایند. از گذشته های نه چندان دور باید درس عبرت گرفته و نگذاریم تا در نتیجۀ بی تدبیری و عدم احساس مسؤلیت، فرصت ها را ضایع و زمینه را برای ظهور گروه های جنایت کار دیگر تحت هر عنوانی که باشد مساعد و برای طولانی شدن جنگ در کشور آماده سازیم. 
مردم افغانستان  اجازه نمی دهند تا قریه جات  شان به مراکز تجمع  جنگجویان خارجی  مبدل گردد مخالفین مسلح نباید زمینه ساز فعالیت گروه های تروریستی در قریه جات  باشند و از نام آنها برای پیاده نمودن اهداف خود استفاده نمایند.  تلاش برای بهانه جویی و طفره رفتن از گفتگو ها برای قطع جنگ، درد این ملت را مداوا کرده نمیتواند. مردم کشور قضاوت خود را نموده اند و آرزو دارند تا بدانند که دولت و مخالفین واقعاً بصورت روشن  در پی حل مشکل هستند و همچنان می خواهند بدانند که کدام طرف خواهان پایان جنگ در کشور نمی باشد. پنهان شدن در عقب ماشین جنگی زمینه را برای ظهور گروه هایی که در مخالفت به ثبات و سلامت افغانستان قرار دارند مساعد می سازد. در صورتیکه میتوان مسائل را روی میز مذاکره مطرح و راه حلی که قابل قبول برای همه مردم افغانستان باشد مطرح نمایند. پس مانع چیست و به تبیلغات و بهانه جویی هایی که مردم کشور را علیه یکدیگر به جنگ در قریه جات کشور مجبور می سازند چی نیاز است؟ امیدوارهستیم  تا اطراف درگیر با در ک حساسیت این لحظۀ تاریخی با مسؤلیت برخورد نمایند. در غیر آنصورت در برابر اراده پروردگار عالم و مردم افغانستان مسؤل و جوابده خواهند بود. مذاکرات همیشه بین آنهایی صورت می گیرد که اختلاف نظر دارند و میتوانند در حل مشکل چاره جویی نمایند و در این میان شخصیت های خیر اندیش نقش خود را در نزدیکی مواضع طرف های منازعه ادا می نمایند و هیچ اقدام جاگزین مذاکرات صریح و سازنده شده نمیتواند. پس باید در پرتو ارشادات کلام الله  مجید و سنت پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم  راه مصالحه را در پیش گرفته و ازطریق مذاکرات صریح و روشن  به مشکل کشور نقطه پایان بگذارند. و باید تصمیم خویش را مبنی بر حل مسالمت آمیز معضله کشور علناً بدون پیش شرطها و بهانه جویی  به مردم افغانستان ابراز نمایند.

و من الله التوفیق

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.