اشتراک معاون اول دارالانشا و عضو هیئت اجرائیه شورای عالی صلح در نشست مقامات ارشد پروسه استانبول – قلب آسیا (SOM)

به اشتراک بگذارید

نشست مقامات ارشد پروسه استانبول – قلب آسیا یا (SOM) روز سه شنبه ۲۵ جون ۲۰۱۹ تحت ریاست مشترک ادریس زمان معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان و سیدات اونال معاون وزارت خارجه ترکیه و به اشتراک سفیران کشور های عضو این پروسه برگزار شد.
در این نشست برعلاوه تاکید بر همکاری های منطقه ‌ای، در باره اجماع منطقه ‌ای، بین المللی و حمایت از پروسه صلح افغانستان بحث صورت گرفت.

در این نشست فرهاد الله فرهاد عضو معاون اول دارلانشای شورای عالی صلح و عضو هیئت اجرائیه شورای عالی صلح نیز دعوت شده بود که در مورد اهمیت اجماع ملی، تقویت اجماع و همکاری های منطقه و بین المللی در پروسه صلح افغانستان طی دو پریزینتیشن به اشتراک کنندگان معلومات مفصل ارایه نمود.
آقای فرهاد در بیانیه خویش در رابطه به اجماع ملی در داخل کشور، برگزاری موفقانه لویه جرگه مشورتی صلح را یگ گام موفق و واضح در بخش اجماع ملی برای صلح خوانده، تاکید نمود، این لویه ‌جرگه به منظور استماع، استفاده مؤثر و ارج‌گذاری به مشوره‌ ها و دیدگاه‌ های نماینده‌ های مردم از اقشار و گروه‌های مختلف از سراسر کشور به شمول نماینده ‌های مهاجران افغان مقیم ایران و پاکستان، در کابل برگزار شده بود و نمایندگان مردم در رابطه به تعریف و چگونه‌گی دست‌یابی به صلح و حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان نظریات خویش ارایه کردند تا رهبری جمهوری اسلامی افغانستان بتواند در روشنایی آن، خط مشی صلح و مذاکره را تدوین نمایند.

موصوف در مورد اهمیت اجماع منطقه یی و بین المللی برای پروسه صلح افغانستان گفت: اجماع منطقه‌ یی برای صلح در افغانستان در حال گسترش است و اجماع بین‌المللی بوجود آمده است. و اکنون به سطح بین‌المللی، منطقه‌یی و جهان اسلام، از ابتکار صلح بین‌الافغانی حمایت می‌ شود.

Comments are closed.