استقبال هیئت بلند رتبه دولت جمهوری اسلامی افغانستان از محترم انجنیر ګلبدین حکمتیار

به اشتراک بگذارید

هیئت عالیرتبۀ جمهوری اسلامی افغانستان تحت ریاست محترم قانونپوه محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به تأریخ ۱۰ ثور سال روان از محترم انجنیر گلبدین حکمتیار امیر حزب اسلامی افغانستان استقبال نموده و ظهور شانرا در شهر جلال اباد خیر مقدم گفتند.
هنگام این ملاقات محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، قیام الدین کشاف رئیس شورای سراسری علمای افغانستان، تاج محمد جاهد وزیر امور داخله، مولوی عطاء الرحمن سلیم و مولوی عبدالخبیر اوچقون معاونین شورای عالی صلح، داکتر محمد اکرم خپلواک رئیس دارالانشای اجرائیوی پروسۀ صلح و ادغام مجدد و نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امورسیاسی، فرهاد الله فرهاد معاون ارشد دار الانشای اجرائیوی پروسه صلح و ادغام مجدد، قاضی محمد امین وقاد، غلام فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی، برخی از نمانیدگان مردم در شورای ملی و جمعی از اراکین دولتی ولایت ننگرهار حضور داشتند.
درمحفل پذیرایی از جناب حکمتیار صاحب، محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، تشریف آوری ایشان را به کشور خیر مقدم گفته افزودند:
«ما امروز به عنوان یک هیأت رسمی از طرف رهبری دولت افغانستان به اینجا آمده ایم تا هم ورود شما را به لغمان و ننگرهار خوش آمدید بگوییم و هم از شما برای آمدن به کابل پایتخت کشور دعوت کنیم. ما خدا را سپاسگذاریم که توافقنامه صلح بین حکومت افغانستان و حزب اسلامی از طریق یک پروسه کاملا ملی و بین الافغانی، جامه عمل پوشید و امروز شما را در کنار خود داریم. تطبیق این توافقنامه کار آسانی نبود. کارشکنی ها، بی اعتمادی ها، ناامیدی ها و چالش ها فراوان بود و افراد زیاد داخلی و خارجی بودند که راضی به پیشرفت این پروسه و موفقیت آن نبودند. اما حکومت افغانستان و تیم نماینده شما بسیار سخت و صادقانه کار کردند تا زمینه امضای این توافقنامه و سپس تطبیق آن فراهم شود. از جانب حکومت، شخص رئیس جمهور اولین کسی بود که بیش از هر کسی دیگر برای کامیابی این پروسه به طور جدی و صادقانه تلاش و کوشش کردند. از تیم شما و در رأس آن انجنیر امین کریم هم تشکر می کنم. ایشان شخص صادق و یک دیپلمات ورزیده هستند و برای تحقق صلح تلاش زیاد کردند.
همه ما می دانیم امروز دولت افغانستان دستاوردهای بزرگی در عرصه های مختلف داشته است. اما علی رغم این دستاوردها، هنوز هم پیکر ملت مسلمان ما زیر فشار دوامدار جنگ و فعالیت های تروریستی، رنجور و زخمدیده است و هنوز هم ما از نعمت صلح و امنیت دوامدار و ثبات پایدار محروم هستیم و ما امروز امیدواریم که با img danesh atmar hekmatyar sawr 10 2حضور شما در کنار دولت، همگی دست به دست هم بدهیم تا مرهمی بر زخم های ملت بگذاریم و به کمک همدیگر زمینه صلح فراگیر و دایمی را فراهم نماییم.»
معاون رئیس جمهور در ادامه افزودند:
«تأکید بر منطق گفتگو، مذاکره و دیالوک بین الافغانی و پرهیز از منطق جنگ و خشونت به منظور تحقق یک صلح پایدار، اولین و مهم ترین اولویت ما است. دولت افغانستان در طول این سال ها هیچگاه باب مذاکره و گفتگو را مسدود ندانسته و همواره ندای صلح را بلند کرده است. این منطق، مبتنی بر تجربه تلخی است که از تحولات چهار دهه اخیر در اختیار داریم. در طول این چهار دهه آنچه باعث همه دشمنی ها و ویرانی ها شد، تن ندادن به منطق تفاهم و گفتگو بود.»
محترم دانش در اخیر سخانش ضمن فراخواندن مخالفین مسلح به صلح و آشتی، از اقدام خیر خواهانۀ حزب اسلامی به قیادت محترم حکمتیار صاحب مبنی بر پیوستن به پروسۀ صلح قدردانی نموده گفتند:
«ما یکبار دیگر صدای صلح طلبی دولت و ملت افغانستان را بلند می کنیم و از همه مخالفین مسلح به شمول طالبان می خواهیم که بیایید به تأسی از اقدام ملی و اسلامی و خیرخواهانه حزب اسلامی، از جنگ و کشتار هموطنان مسلمان و ویران ساختن وطن اسلامی خود دست بردارید. بیایید همه اختلاف نظرهای خود را روی میز گفتگو و مذاکره مستقیم بین الافغانی حل کنیم و برای تحقق هر نوع اهداف و آرمان سیاسی ای که داریم از راه مبارزه سیاسی و مراجعه به آرای مردم و انتخابات اقدام کنیم. شما باید بدانید که از راه جنگ و خشونت هیچگاه به پیروزی نمی رسید. تنها صلح است که راه پیروزی را برای همه میسر می سازد. صلح پیروزی همه است. این جنگ است که به شکست و ناکامی منجر می شود. در صلح هیچ کسی و هیچ گروهی احساس باخت و شکست نمی کند. پس بیایید از طریق صلح همگی پیروز باشیم. انما المؤمنون اخوه فاصلحوا بین اخویکم.
 در پایان یکبار دیگر به جناب انجنیر صاحب حکمتیار امیر حزب اسلامی افغانستان خیر مقدم و خوش آمدید می گوییم و برای مردم افغانستان، رفاه، سعادت و آرامش آرزو می کنیم و به روان پاک همه شهدای افغانستان درود می فرستم.»

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.